Úžasné, čo sa podarilo na školách v Banskobystrickom kraji: Vybudovali záhrady aj hmyzí domček
V rámci projektového grantu školy budujú prvky zelenej infraštruktúry. Čo všetko podporil Banskobystrický samosprávny kraj?
Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) spolufinancuje a koordinuje projekty pre päť stredných škôl v celkovej výške 147-tisíc eur, týkajú sa zmiernenia zmien klímy. Uviedla to hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková.
Chodníky aj záhrady
Ako dodala, v rámci projektového grantu školy budujú prvky zelenej infraštruktúry. Patria sem poznávací a náučný chodník, pocitový chodník, zelené steny z machu i bylinková záhrada. Obstarávajú sa tiež zariadenia pre využitie solárnej energie, zadržanej dažďovej vody a na triedenie a využitie odpadu.
„Školy spolupracujú s miestnou samosprávou, miestnymi škôlkami a rodičmi pri výsadbe stromov, pri tvorbe záhonov so zeleňou s nižšími nárokmi na závlahu,“ spomenula s tým, že v rámci vzdelávacích aktivít školy aktualizujú osnovy a zaraďujú do predmetov nové tematické celky. „Prípadne nový samostatný vyučovací predmet a spolu s partnermi vytvárajú environmentálny program školy,“ podotkla hovorkyňa.
Ďalšie aktuálne správy
Granty za desiatky tisíc
Pripomenula tiež, že Stredná odborná škola v Krupine dostala grant vo výške 22 600 eur. V rámci neho napríklad využívajú solárnu energiu na vonkajšie osvetlenie školského areálu a vytvorili si aj bylinkovú záhradu so závlahou. Súčasťou bol aj hmyzí domček či vysadenie drevín. Druhou školou je Gymnázium Andreja Sládkoviča v Krupine, výška grantu bola 23 700 eur, financovali z neho napríklad vybudovanie pocitového chodníka. Ďalšou je Stredná odborná škola v Tisovci, projektový grant vo výške 29-tisíc eur využili napríklad na vysadenie ovocných stromov a aj na zberné koše pre triedenie odpadu. V Rimavskej Sobote zas stredná odborná škola dostala 41-tisíc eur, v rámci projektu si obstarali klimatickú záhradu. Piatou je detvianska stredná odborná škola, sumu 31-tisíc eur využili napríklad na drevené informačné panely.
Najnovšiu správu o hodnotení vplyvov globálneho otepľovania zverejnila Medzivládna komisia pre zmenu klímy (IPCC). Vyplýva z nej, že priemerná celosvetová teplota sa do roku 2030 môže zvýšiť o 1,5 stupňa Celzia, čo je o desať rokov skôr, ako uvádzali predchádzajúce predpovede. Údaje podľa expertov ukazujú, že otepľovanie sa v uplynulých rokoch ešte zrýchlilo. Ministerstvo životného prostredia v tejto súvislosti pripravuje Akčný plán adaptácie SR na zmenu klímy (NAP). Pracuje aj na zákone o klíme, ktorý má Slovensku pomôcť zbaviť sa emisií spôsobujúcich globálne otepľovanie.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné