Rôzne

Tipy na víkend: Medzinárodné preteky v Krňačkách!

Originálne preteky na historických saniach – krňačkách – mieria opäť na Chopok. Sobotu si môžete užiť bezplatne na návšteve Synagógy.

Ilustračný obrázok k článku Tipy na víkend: Medzinárodné preteky v Krňačkách!
7
Galéria
Zdroj: TASR

Špeciálne drevené sane, ktoré používali v minulosti horehronskí drevorubači na zvážanie dreva, budú tentoraz súťažným náradím pre nadšencov zo Slovenska i zahraničia.

„Sme veľmi radi, že po minuloročnej premiére zažijeme v Jasnej vďaka krňačkám opäť veľa zábavy. Ovládať tieto poctivé drevené sane bez akýchkoľvek úprav je síce poriadny kumšt, no pretekári to našťastie berú celé s humorom. Keď k tomu pripočítame bohatý sprievodný program, tak v Jasnej čaká na účastníkov i fanúšikov krňačkových pretekov veľa veľa zábavy," informovala brand manažérka strediska Jasná Jana Kňavová.

Hurá na sane!

Druhý ročník Veľkej ceny Jasnej začne otváracím ceremoniálom už v piatok 22. februára o 18:00 v Brezne. Jeho súčasťou bude prezentácia pretekárov a krňačiek, návštevníci sa dozvedia viac z histórie týchto originálnych drevených saní, nebudú chýbať symbolické preteky na originálnej trati v krojoch priamo na námestí, či exhibičná jazda s prekvapením. Divákov roztancujú vystúpenia folklórneho súboru Šťastné detstvo a ľudová hudba Kučeravý Javor.

V sobotu 23. februára je ostrý štart na pravé poludnie z lokality Kosodrevina v nadmorskej výške 1488 m n. m., cieľ je v lokalite Krupová v nadmorskej výške 1084 m n. m. Na trati s dĺžkou 2,3 km sa predstavia dvojčlenné posádky mužov, žien a zmiešaných dvojíc.

Okrem samotnej súťaže je pripravený aj bohatý sprievodný program, v ktorom nebude chýbať folklór, tradičné jedlá či animačné súťaže o vecné ceny. Do tanca zahrá ľudová hudba Veselí chlapci z Horehronia, silné horehronské hlasy predvedie sa aj Mužská spevácka skupina Krnohári.

"Pre návštevníkov Horehronia sme počas jarných prázdnin pripravili obľúbené preteky na tradičných saniach na vysokohorskej trati, kde nám okrem adrenalínových pretekov, predvedú aj tradičný zvoz sena z vrchov. Turisti i domáci sa môžu pohodlne, ekologicky a bezpečne dopraviť do Krupovej skibusom zadarmo, ktorý bude štartovať z Brezna,“ uviedla Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonná riaditeľka oblastnej organizácie cestovného ruchu v Brezne.

Fašiangové tradície

Obec Polomka pozýva na fašiangovú slávnosť, ktorá sa uskutoční v sobotu od 9:00 hod. Nebudú chýbať tradičné špeciality, zábava a program.

Turisticko-lyžiarsky pochod za zdravím sa uskutoční v sobotu. Trasa: Tlstý Javor – Krížnô – Náučný chodník histórie – Kultúrny dom Č. Balog. Trasy sa prispôsobia veku a zdatnosti účastníkov. Sprievodný výklad o histórii. Viac informácií nájdete TU.

Už túto sobotu (23. februára 2019) sa v rámci blížiaceho Svetového dňa sprievodcov uskutoční bezplatná prehliadka synagógy.

Ilustračné foto, TASR

Podujatie Krnohy Valaská
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: brezno.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM