Jakub Forgács Rôzne

Rozhodli sa zaviesť spoj, ktorý vás dostane: Dedinami premáva pešobus!

Autami, či autobusmi... Tak chodí do školy či práce nejeden z nás. Asi však ani len netušíte, že niektorými dedinami v našom regióne premávajú aj špeciálne linky. Zaviedli tam totiž Pešobus!

Ilustračný obrázok k článku Rozhodli sa zaviesť spoj, ktorý vás dostane: Dedinami premáva pešobus!
Zdroj: TASR

V dedine ležiacej v Banskobystrickom regióne dostali nápad, ktorý vás dostane. Základná škola s materskou školou Badín (okres Banská Bystrica) zaviedla spoj, aký sa veru len tak nevidí. Do školy či škôlky sa ním dostanú rodičia aj deti.

Od marca premáva každý druhý štvrtok v mesiaci v ranných hodinách ulicami Badína a Rakytoviec školský Pešobus, do ktorého môžu nastúpiť žiaci s rodičmi a učiteľmi a dopraviť sa spolu vlastnými nohami do školy. Vytvorená je aj linka pre malé detičky z materskej škôlky

Pešobus premáva po vyznačenej trase a tvorí ho päť osobitných liniek s vlastnými šoférmi – učiteľkami. Okrem určených zastávok však do neho môžu nastúpiť a pripojiť sa deti kdekoľvek aj po ceste jeho trasy.

Ako sme sa dozvedeli od riaditeľa školy Milana Krúpu, tento nápad má u nich už tradíciu a prišli s ním priamo učiteľky. „Dnes je trend, že väčšina detí chodí do školy autami alebo ich rodičia vozia a v súvislosti s Dňom Zeme a s aktivitami, ktoré majú nejako potlačiť používanie motorových dopravných prostriedkov, tak sme sa rozhodli, najskôr len jedenkrát do roka, urobiť takúto akciu,“ povedal Krúpa.

„Toto je už určite druhý rok, možno tretí, čo premáva Pešobus. Teraz sme sa to však rozhodli robiť ho na pravidelnej báze, každý druhý štvrtok do konca školského roka aj preto, že sa zapájame do projektu Zelená škola,“ pokračoval riaditeľ so slovami, že účasť žiakov závisí trochu aj od počasia, ale keď ju štatisticky vyhodnocovali, tak sa podľa jeho slov zapojenosť pohybuje od 40 do 60 percent z celkového počtu okolo 190 žiakov.

Trasu liniek aj s časmi odchodu unikátneho pešobusu nájdete v našej fotogalérii

Cestovný poriadok unikátneho Pešobusu
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM