Katarína Oravská Správy

Respiračných ochorení v Banskobystrickom kraji neubúda: Našťastie neprechádzajú do chrípky

Počasie si robí, čo chce. Je síce jún, ale chodíme v teplých mikinách. Prejavuje sa to aj na našom zdraví. Epidemiológovia zaznamenali v niektorých okresoch, vrátane toho nášho zvýšený výskyt respiračných ochorení.

Ilustračný obrázok k článku Respiračných ochorení v Banskobystrickom kraji neubúda: Našťastie neprechádzajú do chrípky
Zdroj: Webnoviny.sk

Aj keď epidemiológovia očakávali skôr pokles chorobnosti na respiračné ochorenia, predsa bol 22. kalendárny týždeň v Banskobystrickom kraji v znamení ich rovnakého a v niektorých okresoch zvýšeného výskytu. „Oproti 21. týždňu vzrástol výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO) veľmi mierne (o necelé percento), no z týchto ochorení sa nevyvinula chrípka či jej podobné ochorenia (CHPO) v takom počte ako v uplynulých týždňoch,“ povedala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.

Akútne ochorenia s ľahším priebehom

V medzitýždňovom porovnaní zaznamenali epidemiológovia pokles takmer o tretinu. Na pôvode ochorení sa podieľajú hlavne adenovírusy a respiračné syncytiálne vírusy, ktoré spôsobujú akútne ochorenia s ľahším priebehom. Svedčí o tom podľa hovorkyne aj počet komplikácií z týchto ochorení, ktorý z minulotýždňových 3, 5 percenta klesol na 2, 5 percenta.

V našom kraji je chorých viac ako 3 500 ľudí

V 22. týždni na základe analýz z hlásení 49 percent lekárov pre deti a dorast a rovnakého percenta lekárov prvého kontaktu pre dospelých evidoval RÚVZ, ktorý zbiera údaje o chorobnosti za celý kraj, v absolútnych číslach 3 612 chorých na ARO, čo reprezentuje prepočítanú chorobnosť takmer 1 122 osôb na 100.000 obyvateľov. Tento údaj je takmer úplne identický s výskytom ARO v rovnakom týždni vlani.

Najvyššia chorobnosť je medzi žiakmi základných škôl

CHPO sa vyskytli v 141 prípadoch, čo je chorobnosť vyše 44 osôb na 100.000 obyvateľov. Najvyšší počet chorých na ARO je v absolútnych číslach opäť v okrese Lučenec (617 chorých), ďalej sú to Rimavská Sobota (544), Revúca (418) a Žarnovica s takmer 450 chorými. Čo sa týka CHPO, najvyšší počet pacientov je v okresoch Banská Štiavnica, Lučenec a Brezno. Z hľadiska veku je aktuálne najvyššia chorobnosť na ARO medzi žiakmi základných škôl (1 100), adolescentmi (874) a seniormi (791). Najmenej prípadov je medzi ekonomicky činným obyvateľstvom.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM