Kristína Kožiaková Správy

Pre Brezniansky okres je vydaná najvyššia výstraha: Mimoriadne silný vietor má dosiahnuť rýchlosť až 145 km/h!

Naozaj nepríjemné počasie! V našom okrese má duť poriadne silný vietor, pred ktorým varujú meteorológovia dokonca najvyššou možnou výstrahou. Očakáva sa, že v nárazoch dosiahne rýchlosť až 145 km/h!

Ilustračný obrázok k článku Pre Brezniansky okres je vydaná najvyššia výstraha: Mimoriadne silný vietor má dosiahnuť rýchlosť až 145 km/h!
Zdroj: TASR

Nepodceňte silu počasia, má u nás fúkať mimoriadne silný vietor. „V okrese Brezno sa na hrebeňoch hôr očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 34 – 40 m/s. (120 až 145 km/h),“ uviedli meteorológovia, ktorí pre náš okres vydali výstrahu až tretieho stupňa pred vetrom, ktorá trvá do pondelka 13:30 hod.

Táto rýchlosť predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. „Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká. Pravdepodobnosť výskytu mimoriadnych škôd a ohrozenia ľudských životov je veľmi vysoká,“ uvádzajú na SHMÚ.

Silu vetra pocítime aj v nižších polohách, keďže ako ďalej píše SHMÚ, v okrese Brezno sa miestami nad pásmom lesa očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 23 – 28 m/s. (85 až 100 km/h) V našom okrese preto v pondelok do 15:30 a v utorok od 3:30 do 15:30 hod. platí aj výstraha druhého stupňa pred vetrom, ktorého predpokladaná rýchlosť je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká.

Poriadne však môže fúkať aj na iných miestach v okrese. „V okrese Brezno sa miestami očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 18 – 23 m/s. (65 až 80 km/h),“ uvádzajú meteorológovia, ktorí preto pre náš okres vydali výstrahu prvého stupňa pred vetrom na pondelok do 15:30 a utorok od 3:30 do 15:30 hod.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM