Jakub Forgács Kultúra

Poznáme kompletný program koncertov: Pozrite si, aké kapely tento rok ponúkne Barbakan

Organizátori multižánrového festivalu Barbakan, ktorý sa bude konať 3. až 6. októbra v Banskej Bystrici, skompletizovali jeho hudobný program. Na tradičnom podujatí sa predstaví aj slovenská superskupina Zlokot, bratislavské indie-rockové trio Walter Schnitzelsson a raperi Vec a Zverina.

Ilustračný obrázok k článku Poznáme kompletný program koncertov: Pozrite si, aké kapely tento rok ponúkne Barbakan
Zdroj: Dnes24.sk

Spomínaní raperi sa predstavia aj v projekte VECmiZlokot so spomenutou kapelou Zlokot a do Bystrice zavíta tiež dídžej a producent Bobsan, známy z akcií Hipster Paradise. Všetci menovaní sa na festivale ukážu v rámci piatkového programu. Headlinerom tohoto dňa bude britská vokálna formácia The Boxettes, ktorá na Barbakane predstaví nové EP No Strings (2013). Vo štvrtok a v sobotu sa o hudobný program postarajú Nat Osborn Band (USA), Wattican Punk Ballet (Arm.), AMO, Ear Drum Kru, Plastic Swans, Emonoizboyz a Martin a Marián Geišbergovci.

Spolupráca skupiny Zlokot a raperov

V superskupine Zlokot sa zišli Erik „Losos“ Horák (Noisecut), Stanka Apfelová (Got Blue Balls), Lyrik (Modré Hory) a Michal Lašán (Noisecut). Hudobníci sa po prvý raz stretli v júni 2011, pričom skúšky sa naplno rozbehli vlani v septembri. Na tohtoročnom udeľovaní Radio_Head Awards triumfovali v kategórii Nováčik roka, a to ešte predtým, než vydali debutový album Slowakische Idiot (2013), ktorý obsahuje také skladby ako Prvojazdec, The Cure či Môj malý biznis. V poslednej menovanej hosťoval Juraj Bentin z formácie Korben Dallas, s ktorou Zlokot absolvovali spoločné turné.

Zlokot majú za sebou aj šnúru s Vecom, a práve ich spoločný projekt VECmiZlokot bude ďalším lákadlom Barbakanu. Navyše, obohatí ho aj rapperov dlhoročný spolupracovník Zverina. Ľudia si budú môcť v banskobystrickej Záhrade vychutnať skladby z Vecovho ostatného albumu Stereo Farbo Slepo (2012), z ktorého zaujali singel Samotár, Placebo, Branči Kováč alebo Kúsky mňa. Jeden z najváženejších domácich rapperov zásluhou tejto nahrávky v marci dominoval na Radio_Head Awards, keď triumfoval v žánrovej kategórii Hip-Hop/Rap/R'n'B a tiež v najprestížnejšej kategórii Album roka.

Predstavia sa aj predskokani Peta Dohertyho

Trojčlenná bratislavská formácia Walter Schnitzelsson zaujala na jeseň 2012 debutovou EP nahrávkou Mother. Odvtedy stihla odohrať množstvo koncertov a zahrať si na takých festivaloch ako Pohoda, Žákovic Open alebo Grape a tiež vystúpiť v rámci projektu Hudba mesta. V júni dokonca Walter Schnitzelsson v hlavnom meste predskakovali slávnemu Peteovi Dohertymu. V Klube 77 chlapci určite nevynechajú skladby ako This Night's Fever, Million Years alebo Mother a možno pridajú aj nejaké novinky.

Barbakan – hudobný program na piatok 4. októbra

  • Záhrada: 20:00 – VecmiZlokot + Zverina a 22:00 – The Boxettes
  • Klub 77: 23:30 – Zlokot, 01:15 – Walter Schnitzelsson a 02:30 – Bobsan

Barbakan bude aj tento rok nielen o hudbe, ale aj o filmoch. Návštevníci podujatia sa môžu tešiť na snímky ako Pátranie po Sugar Manovi (2012), Liberace (2013), The Doors – When You're Strange (2009), Revival (2013), Zázrak (2013), Sneh (2013), Post tenebras lux (2012), Dozvuky (2012), Jasmínine slzy (2013) alebo Toto nie je Kalifornia (2012). Snímky budú rozdelené do sekcií Ozveny filmových festivalov, Backstage a Domáca úroda. Samostatnou časťou budú zvláštne uvedenia. Výtvarnú časť festivalu bude tvoriť výstava s názvom ArtD. No1 – Umelci s titulom artis doctor, ktorá priblíži diela prvých absolventov doktorandského štúdia VŠVU. Dejiskami Barbakanu budú okrem Záhrady a Klubu 77 aj kinosála Pamätník SNP, Cinemax Europa a Praetorium.

Foto: Zlokot

Festival Barbakan neobíde ani Vec, Zverina a Zlokot: Pozrite si kompletný hudobn
3
Galéria
Festival Barbakan neobíde ani Vec, Zverina a Zlokot: Pozrite si kompletný hudobn
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM