Správy

Požiar pri Bystrej rozdúchal oheň medzi ministerstvom a lesníkmi

Lesy SR v utorok (9. 7.) médiám poslali tlačovú správu, v ktorej okrem iného upozorňujú, že v lese, kde v pondelok (8. 7.) vypukol rozsiahly požiar, nebola spracovaná kalamita.

Ilustračný obrázok k článku Požiar pri Bystrej rozdúchal oheň medzi ministerstvom a lesníkmi
18
Galéria
Zdroj: Tomáš Náther

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR a Štátnu ochranu prírody (ŠOP) SR mrzí, že štátny podnik Lesy SR zneužíva požiar pri Táľoch na rozdúchavanie sporov o ochrane najvzácnejších území. Uvádzajú to na sociálnej sieti v reakcii na slová lesníkov, že nespracovaná kalamita predstavuje veľké nebezpečenstvo vzniku požiarov.

„Hľadať súvislosť medzi lesnými požiarmi a ochranou najvzácnejších lokalít by v praxi znamenalo, že "horľavé“ sú len tie chránené. Pritom opak je pravdou a za väčšinou požiarov stojí človek," upozorňujú spoločne envirorezort a štátni ochranári.

Odvolávajú sa aj na štatistiku Prezídia hasičského a záchranného zboru, podľa ktorej najviac lesných požiarov v uplynulých rokoch vzniklo z dôvodu zakladania ohňov v prírode a úmyselným zapálením.

Lesy SR v utorok (9. 7.) médiám poslali tlačovú správu, v ktorej okrem iného upozorňujú, že v lese, kde v pondelok (8. 7.) vypukol rozsiahly požiar, nebola spracovaná kalamita. „Apelujeme na odstraňovanie následkov kalamít, aj keď ide o územia národných parkov. Nerobíme tak pre zisky z predaja dreva, ale preto, aby sme uchránili lesy pred požiarmi,“ povedal v tejto súvislosti generálny riaditeľ Lesov SR Marian Staník.

Požiar na kopci Veľký Gápeľ v katastri obce Bystrá v okrese Brezno hasiči z celého Slovenska hasia už viac ako 40 hodín. Podľa lesníkov ide o lokalitu, kde bola v roku 2004 rozsiahla veterná a následne podkôrniková kalamita. Lesníci tiež uvádzajú, že úrady napriek ich opakovaným snahám nepovolili spracovanie tejto kalamity.

Foto: T. Náther

V OBRAZOCH: Rozsiahly požiar pri Bystrej zachvátil lesné porasty
18
Galéria
Zdroj: Jaro Karak
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM