Kristína Kožiaková Samospráva

Podpora talentov v Brezne s novinkou. Kto všetko môže zabojovať o príspevok?

Máte doma nadané dieťa? Nerozhoduje, či spieva, tancuje, športuje alebo vyniká školskými výsledkami. Poslanci rozhodli, že teraz dostane šancu ešte viac talentovaných Brezňanov!

Ilustračný obrázok k článku Podpora talentov v Brezne s novinkou. Kto všetko môže zabojovať o príspevok?
Foto: Vlado Veverka

Finančný príspevok pre vaše dieťa ste v Brezne mohli žiadať aj v minulosti. V stredu však na zastupiteľstve poslanci schválili zmenu a šancu má tak viac študentov.

Zmena k lepšiemu

Ako sa píše vo všeobecne záväznom nariadení, finančný príspevok z rozpočtu mesta Brezno je určený mladým talentovaným žiakom základných škôl a študentom stredných škôl, ktorí majú trvalý pobyt na území mesta Brezna a ktorí študujú na základných a stredných školách ktoré majú sídlo na území mesta Brezna.

V stredajšom návrhu nariadenia zmenili poslanci jednu z podstatných vecí. Schválili zmenu, a to konkrétne vypustenie podmienky študovania na škole, ktorá má sídlo na území mesta Brezna. Táto zmena zásadne ovplyvní poskytovanie príspevku a umožní ho čerpať viacerým talentovaným žiakom.

„Narazili sme na problém, že máme mnoho šikovných mladých ľudí, ktorí ale neštudujú na škole so sídlom v meste Brezno, a tak sme odstránili túto podmienku z VZN,“ uviedol na úvod Martin Juhaniak.

„Jedná sa hlavne o študentov, ktorí chodia na umelecké školy alebo športové gymnáziá, reprezentujú mesto doma, či v zahraničí a nemajú možnosť čerpať tento príspevkov, nakoľko nespĺňali túto podmienku,“ doplnil primátor mesta Tomáš Abel.

„Prax ukázala, že tí, ktorým nebol poskytnutý príspevok, z 90% nespĺňali práve podmienku sídla školy na území mesta Brezna,“ zapojila sa poslankyňa Skačanová, predsedníčka komisie pre školstvo.

„Dávam si za úlohu, spolu s Andrejom Barančokom, ako predsedovia komisií športu a kultúry, poskytnúť informácie aj na našich komisiách a posunúť toto VZN na športové, prípadne kultúrne telesá. Zo strany mesta budem očakávať viac publikácie na túto tému, lebo to môže byt nielen v záujme školy, ale aj rodičov,“ konštatoval Daniel Struhár, predseda komisie športu.

Poslanci jednohlasne odklepli zmenu návrhu a tak dali možnosť viacerým mladým talentom na podporu od mesta.

Aj pre vaše dieťa?

Účelom poskytovania finančného príspevku je podpora talentovaných mladých ľudí v ich ďalšom vzdelávaní a rozvoji ich talentu. Finančný príspevok je určený na úhradu nákladov súvisiacich s ďalším vzdelávaním a rozvojom talentu žiadateľa. Finančné prostriedky sa vytvárajú v procese hospodárenia z vlastných príjmov Mesta. Celkovú výšku finančného príspevku schvaľuje Mestské zastupiteľstvo v Brezne v rámci rozpočtu Mesta, minimálne však vo výške 3 000 eur ročne, píše sa ďalej vo VZN.

„Žiadateľom o finančný príspevok je bezúhonná fyzická osoba – žiak základnej školy alebo študent strednej školy pôsobiacej na území mesta Brezna, vo veku 13 – 19 rokov, ktorý ku dňu podania žiadosti nedosiahol fyzický vek 20 rokov, ktorý má trvalý pobyt v Meste, ktorý dosiahol v predchádzajúcich dvoch rokoch priemerný študijný prospech do 1,85 a ktorý získal mimoriadne úspechy v celoštátnych kolách súťaží, predmetových olympiád alebo medzinárodné úspechy v rôznych súťažiach.“ konkretizuje nariadenie.

O poskytnutí finančného príspevku žiakovi alebo študentovi nad sumu 1 660 eur rozhoduje na základe odporúčania komisie MsZ pre školstvo Mestské zastupiteľstvo. O poskytnutí finančného príspevku žiakovi alebo študentovi do sumy 1 660 eur rozhoduje na základe odporúčania komisie MsZ pre školstvo primátor Mesta.

Môže vás zaujímať:

Najväčšia investícia na Chopku aj moderné skútre. Horehronie čakajú viaceré novinky

SERIÁL: Breznianski poslanci za detských čias. Spoznávate usmiateho chlapca na fotke?

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM