Katarína Oravská Rôzne

Panelová stena sa zmení na výstavnú plochu: Grafiťáci vytvoria nápis Horehronie so symbolmi kraja

Umenie ulice môžeme v Brezne vidieť pri futbalovom štadióne na ul. ŠLN. Niečo podobné sa rodí aj v smere na Mazorníkovo. Čoskoro sa už nebudeme pozerať na sivú panelovú stenu, ale na grafity, ktoré múr skrášlia a zároveň budú propagovať naše mesto a región.

Ilustračný obrázok k článku Panelová stena sa zmení na výstavnú plochu: Grafiťáci vytvoria nápis Horehronie so symbolmi kraja
Zdroj: Dnes24.sk

Umenie na chodníku

Rada mládeže mesta Brezna aktuálne realizuje projekt Umenie na chodníku, ktorý je súčasťou projektu Mladí v Brezne – rande s mestom v rámci programu EÚ Mládež v akcii. Cieľom je zmeniť 600-metrový betónový oporný múr vedľa cesty smer Brezno – Čierny Balog.

Šedivá farba múru by sa mala prerodiť na pouličné umelecké dielo. Grafity na regionálne motívy majú zároveň prezentovať Horehronie. „Vytvorí sa jeden obrovský nápis Horehronie so symbolmi Brezna a kraja. Zámerom je skrášliť túto nevyužitú betónový stenu a zároveň ju zakonzervovať,“ povedal miestny mladý umelec Braňo Skyba.

Na svete je písmeno “O“

Na nápise Horehronie sa začalo pracovať už uplynulý víkend. Na svete je písmeno “O“. „Betónový oporný múr nad Baldovským mostom oživila maľba s motívom slnka. V tvorbe reprezentačnej grafity plochy s regionálnou tematikou sa bude naďalej pokračovať,“ uviedol Marek Locek z predsedníctva Rady mládeže mesta Brezna, ktorá projekt organizuje.

Grafity ako hodnotný žáner umenia

Tvorba grafity plochy sa realizuje bez obmedzenia cestnej premávky. „Hlavným zámerom je oživiť južný vstup do mesta Brezna a predstaviť grafity ako hodnotný žáner umenia,“ povedal Locek. Chodník pozdĺž múra sa tak stane podľa Loceka popri pešej funkcii prehliadkou výtvarného diela.

„Skultúrni sa verejné priestranstvo mesta Brezna a umelecká tvorba sa začlení priamo do jeho priestoru, panely s pôvodnou úžitkovou funkciou sa využijú ako výstavné plochy,“ dodáva Locek. Vymaľovanie plochy umeleckými grafitmi sa začne od vyústenia Baldovského mosta a križovatky s napojením na cestu II/529 smerom na obec Čierny Balog.

Plochy pre grafity chcú rozšíriť

Na sivom betóne má tak vzniknúť veľkoplošný nápis na regionálny motív Mesto Brezno, resp. Horehronie so zakomponovanými symbolmi mesta, ako sú pamiatky, znaky mesta či horehronská príroda. Ambíciou Rady mládeže je postupne rozširovať plochy pre grafity tvorbu na území nášho mesta.

Foto: Rada mládeže mesta Brezna

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM