Katarína Oravská Rôzne

OBRAZOM: Z najväčšieho breznianskeho sídliska zmizla polmetrová tráva

Mazorníkovo nebolo v poslednej dobe len betónovou džungľou. Sídlisko bolo prerastené vysokou trávou. Tá je však už minulosťou. Údržba mestskej zelene však nie je len o pokosení. Pozostáva aj z hrabania, výsadby, polievania a celkovej starostlivosti o kvety a dreviny.

Ilustračný obrázok k článku OBRAZOM: Z najväčšieho breznianskeho sídliska zmizla polmetrová tráva
Foto: Katarína Oravská

V posledných dňoch sa na sídlisku Mazorníkovo kosila a o pár dní pohrabala a odviezla vysoká tráva. Všetky práce zabezpečujú Technické služby Brezno. Každý rok sú podmienky kosenia iné. „Závisia od počasia, poveternostných podmienok a dĺžky zimnej sezóny,“ povedal Tomáš Gaboň, riaditeľ Technických služieb Brezno.

Najskôr mestské časti, potom sídliská

Nie je prekvapujúce, že mesto zahajuje kosenie v centre. „Začíname kosiť na Námestí M. R. Štefánika, ulice ČSA, Švermova, Rázusova. Postupne kosíme ostatné časti mesta, sídliská, vrátane 3 cintorínov,“ spresnil Gaboň. Kosením sa starostlivosť o mestskú zeleň zďaleka nekončí. „Celková činnosť na úseku údržby verejnej zelene zahŕňa: kosenie trávnatých plôch, hrabanie, odvoz; výsadbu cibuliek a následne letničiek; údržbu trvalkových záhonov; výsadbu, orezávanie, výrub drevín; hrabanie lístia, jeho odvoz; polievanie a spracovanie všetkého záhradného biologického odpadu v kompostárni,“ vysvetlil Gaboň.

Rozpočet na údržbu zelene je viac ako 60 tisíc eur

Všetky práce týkajúce sa údržby verejnej zelene realizujú pre mesto pracovníci technických služieb. „Ročne táto činnosť vyžaduje okolo 65.000 €. V tom je zahrnutá aj prevádzka, údržba a náhradné diely na kosačky,“ uviedol Tomáš Gaboň, riaditeľ TS Brezno.

Z najväčšieho breznianskeho sídliska zmizla polmetrová tráva
15
Galéria
Foto: Katarína Oravská
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM