Katarína Oravská Správy

Nezvestný horolezec našiel smrť v Tatrách: Telo Pavla (†49) z Čierneho Balogu objavili psy

V utorok sa horským záchranárom podarilo nájsť vo Vysokých Tatrách telo slovenského horolezca. Nezvestný bol od sobotného večera. Ide o 49-ročného Pavla z Čierneho Balogu.

Ilustračný obrázok k článku Nezvestný horolezec našiel smrť v Tatrách: Telo Pavla (†49) z Čierneho Balogu objavili psy
Zdroj: Webnoviny.sk

Vysoké Tatry majú deviatu tohtoročnú obeť. Záchranári Horskej záchrannej služby v utorok skončili pátranie po horolezcovi, ktorý spadol ešte v sobotu zo Zadného Ľadového štítu.

Do pátrania sa v utorok zapojil aj vrtuľník letky ministerstva vnútra, ktorý na miesto nehody v Hornom kotle Ľadových doliniek, v náročnom horolezeckom teréne, vysadil desiatich záchranárov s dvoma lavínovými psami.

„Takéto zásahy sa nerobia bežne. Takéto akcie sú skôr ojedinelé, aby lavínové psy pátrali v horolezeckom teréne,“ uviedol na brífingu v Starom Smokovci riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga.

Nezvestného horolezca našli len asi tri minúty po začiatku pátrania dva lavínové psy Nero a Brix, ktoré zhodne označili miesto nálezu. Horolezec, 49-ročný Pavol z Čierneho Balogu, bol pod asi 30-centimetrovou vrstvou snehu.

Terén bol nebezpečný

V exponovanom teréne bola aj počas pátrania nespevnená nestabilná snehová pokrývka, ktorá miestami vytvárala splazy a drobné lavíny, ktoré ohrozovali horských záchranárov. Telo horolezca transportovali horskí záchranári do márnice v Novom Smokovci.

Pátranie po horolezcovi sa začalo ešte v sobotu 9. novembra večer, keď požiadal horských záchranárov o pomoc 34-ročný slovenský horolezec, ktorý nahlásil pád svojho spolulezca, s ktorým stratil kontakt. Do terénu vtedy odišlo niekoľko horských záchranárov, ktorí neboli v hľadaní horolezca v nočných hodinách úspešní.

Pátrali od soboty

Pátranie pokračovalo v nedeľu aj s pomocou vrtuľníka poľských horských záchranárov, pomocou ktorého sa podarilo dostať do bezpečia 34-ročného horolezca, ktorý nahlásil nehodu. Vrtuľník ho previezol do nemocnice v Zakopanom s podozrením na podchladenie a po ošetrení ho záchranári previezli na Slovensko. Poveternostné podmienky nedovolili v tom čase opakovane nasadiť vrtuľník.

Následne, po zlepšení počasia, pokračovalo pátranie aj s poľským záchranárskym vrtuľníkom. Na pátraní sa zúčastnilo 20 záchranárov z oblastných stredísk Vysoké Tatry a Slovenský raj. Horskí záchranári požiadali na pondelok o súčinnosť letku ministerstva vnútra. Pre naďalej pretrvávajúce nepriaznivé podmienky vrtuľník nemohol v pondelok zasiahnuť. Neúspešná bola aj lokalizácia telefónu nezvestného.

Foto: ilustračné

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM