Jakub Forgács Správy

Je zákaz návštev v Rooseveltke nutný? Nemocnica vysvetľuje, prečo k nemu došlo

V bystrickej nemocnici platí zákaz návštev príbuzných na všetkých oddeleniach od 29. januára. Prečo pristúpila k tomuto kroku?

Ilustračný obrázok k článku Je zákaz návštev v Rooseveltke nutný? Nemocnica vysvetľuje, prečo k nemu došlo
4
Galéria
Zdroj: TASR

Zákaz návštev v nemocnici často považujú pacienti za nepríjemné obmedzenie počas už aj tak stresujúceho obdobia počas pobytu v nemocnici. „Návštevníci zvonka, zas majú obavy, že v nemocnici máme nejakú nákazu, ktorú by mohli „chytiť“. Pravda je však niekde inde,“ píše na svojej facebookovej stránke Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) F. D. Roosevelta Banská Bystrica, ktorá sa rozhodla vysvetliť toto preventívne opatrenie, ku ktorému každoročne pristupujú zdravotnícke zariadenia.

„Iste mnohí registrujete, že návštevy v nemocnici sú zakázané poväčšine v jednom období v roku a to počas zvýšenej chorobnosti na akútne respiračné ochorenia, chrípkové a chrípke podobné ochorenia počas zimných mesiacov. Chorobnosť v celom kraji monitoruje Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) a o situácii nás priebežne informuje. Keď stúpne výskyt chrípky a ostatných uvedených ochorení nad stanovený počet, RÚVZ nemocnici odporučí prijať preventívne opatrenia, ktorými sa ich šíreniu zabráni. K zákazu návštev nemocnica pristúpi, aby obmedzila prenos ochorení „zvonka“,“ vysvetľuje nemocnica.

Najväčšou skupinou ľudí prichádzajúcich do lôžkovej časti sú podľa nemocnice príbuzní, ktorí prichádzajú do nemocnice navštíviť svojich hospitalizovaných blízkych. „Návštevy pacientov sú viac menej zdraví ľudia a ich organizmus si s chrípkou poradí ľahšie. Nevnímajú, že by mohli byť rizikom pre svoju chorú mamu, otca, rodinu, či známeho, ktorí majú už vzhľadom na svoje primárne ochorenia oslabený imunitný systém a chrípkové ochorenie by mohlo ich stav vážne skomplikovať,“ píše sa ďalej na stránke.

„Chápeme, že počas hospitalizácie je pre pacienta psychická opora od najbližších dôležitá. Ale ako nemocnica musíme v prvom rade bdieť nad zdravotným stavom našich pacientov. Zákaz návštev je jedno z opatrení, ktorým našich pacientov chránime,“ uvádza FNsP F. D. Roosevelta.

V bystrickej nemocnici platí zákaz návštev príbuzných na všetkých oddeleniach od 29.1.2020. „Budeme vám počas tohto obdobia vďační za pochopenie a ohľaduplnosť a prosíme o rešpektovanie prijatého opatrenia,“ dodáva nemocnica.

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Bystrická Rooseveltova nemocnica
4
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM