Kristína Kožiaková Kultúra Kultúra

FOTO: Život starej osade vdýchli nadšenci vidieka. Počuli ste už o Kysuci neďaleko Brezna?

Predstavuje jednu z najzachovalejších oblastí ľudovej architektúry na Slovensku. Napriek tomu je však neznámou aj pre mnohých Brezňanov. Osada Kysuca mala v 80. rokoch ustúpiť priehrade. Našťastie vydržala. Viete kde sa nachádza?

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Život starej osade vdýchli nadšenci vidieka. Počuli ste už o Kysuci neďaleko Brezna?
Zdroj: TASR

Vzťah k niekdajším hodnotám a snaha o ich uchovanie priviedli pred asi 15 rokmi skupinu ľudí k obnove už takmer zabudnutej osady Kysuca. Je súčasťou obce Drábsko, na pomedzí okresov Brezno a Poltár. Osada s asi dvadsiatkou drevených domov predstavuje dnes jednu z najzachovalejších oblastí ľudovej architektúry na Slovensku. „Kysuca mala v 80. rokoch uplynulého storočia ustúpiť plánom na výstavbu priehrady, ktorú ale napokon vôbec nepostavili,“ povedala starostka Drábska Martina Grgačová – Kocová.

Fascinovaní vidiekom

Osadu po spoločenských zmenách v 90. rokoch „objavili“ ľudia, ktorých fascinoval život na vidieku, v lone prírody a podujali sa ju zachrániť. Od obce postupne odkúpili chátrajúce domky a začali ich renovovať.

Dnes nájdete v osade asi 20 citlivo zrekonštruovaných dreveníc. Návštevníci tam uvidia nielen drevené domky, ale aj hospodárske dvory, sýpky, či malú kaplnku, zasvätenú sv. Anne.

„Je tam ešte niekoľko polorozpadnutých domov. Tie chceme ale tiež predať záujemcom, ktorí by ich obnovili a osadu tak ešte viac rozšírili,“ pripomína starostka.

Prečo Kysuca?

Osadníci i ostatní obyvatelia asi 200-člennej obce Drábsko chodia už niekoľko rokov do Kysuce na sviatok svätej Anny, keď sa v tamojšej kaplnke koná malá pobožnosť. Po nej sa všetci stretnú na malom útulnom námestíčku, kde sa dá napiť pramenitej horskej vody.

Zaujímavosťou je, že súčasní osadníci zriaďujú v jednom z objektov aj múzeum. Na drevenici visí oznam o zbierke starých predmetov, ktoré by ho v budúcnosti tvorili. Podľa starostky múzeum ponesie meno dnes už nežijúceho Ľubomíra Janoštiaka, jedného z prvých majiteľov kysuckých dreveníc a propagátora ich krásy.

A prečo sa osada v strede Slovenska volá Kysuca? Podľa starostky bol jej pôvodný názov Otília. Nazval ju tak gróf Forgách podľa svojej dcéry. Majiteľ panstva tam na prelome 17. a 18. storočia priviedol prvých osadníkov – drevorubačov z Oravy. Neskôr k nim pribudli pastieri, furmani a sklári z Kysúc a Valašska.

Môže vás zaujímať:

Top slávy sa im nedostalo, rozhodne však stoja za pozornosť: 3 krásy v okolí Brezna, ktoré by bol hriech nezažiť

Keď sa merať cestu rozhodne oplatí: 5 dedín pri Brezne, do ktorých by ste mali zavítať

Za krásou ľudových stavieb nemusíte do skanzenu, v Drábsku stojí živá osada
3
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM