Samospráva

FOTO: Ocenili pätnásť osobností a kolektívov za prínos pre Brezno

Uplynulý piatok sa uskutočnili oslavy oslobodenia Brezna a po nich slávnostné mestské zastupiteľstvo, spojené s ocenením osobností a kolektívov. Kto získal cenu?

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Ocenili pätnásť osobností a kolektívov za prínos pre Brezno
Zdroj: Mesto Brezno

Tradícia ocenení mesta nemá dlhé trvanie, siaha do deväťdesiatych rokov minulého storočia. Spočiatku sa ceny odovzdávali v rôznych termínoch, ktorý sa napokon symbolicky ustálil práve na výročie oslobodenia.

Za zveľadenie mesta, za vynikajúce tvorivé výsledky, významné úspechy, ale predovšetkým za ich múdrosť, ľudskosť a vieru v dobro primátor Tomáš Abel odovzdal ocenenie pätnástim osobnostiam.

Prínos ľudí pre mesto

"Napĺňa ma veľkou radosťou, že vás môžem medzi nami osobne privítať, podobne ako skutočnosť, že mesto Brezno nikdy nemalo núdzu o vzácnych, talentovaných a činorodých ľudí. Či už tu žili od narodenia alebo sem ich kroky smerovali až neskôr, všetci do jedného nechali na športovom, kultúrnom či spoločenskom živote mesta i regiónu svoju nezmazateľnú stopu.“

Ako primátor pokračoval, je potrebné hovoriť o prínose našich laureátov. „Najmä snáď príslušníkom mladšej generácie, ktorá by ich raz mala nahradiť na mieste ocenených. Špeciálne mladí ľudia by mali vedieť, že tí, ktorých denne stretávajú v uliciach mesta, sú skutočné miestne osobnosti, ktoré vychovali množstvo úspešných športovcov, zorganizovali viacero významných podujatí alebo výrazne spropagovali Brezno, jeho dejiny a historické osobnosti.“

Pätnásť ocenených, pätnásť príbehov

Pozvaní hostia, ako aj občania mesta sa na slávnostnom mestskom zastupiteľstve zoznámili s pätnástimi príbehmi tých, ktorých ocenili za vynikajúce tvorivé výsledky, rozvoj a zveľadenie mesta.

Program spestril vystúpením dievčenský spevácky zbor Cambiar la Música, kolektív učiteľov Základnej umeleckej školy v Brezne, ako aj členky Zboru pre občianske záležitosti Človek – človeku mesta Brezna. Na záver slávnostného zastupiteľstva sa za všetkých ocenených poďakoval Ján Pampurík.

Ocenenie počas slávnostného zastupiteľstva
22
Galéria
Zdroj: Mesto Brezno

Cena primátora mesta

Udeľuje sa jednotlivcom a kolektívom za ich záslužnú činnosť v prospech mesta Brezna pri príležitosti ich významných jubileí alebo výročí. V roku 2017 sa primátor mesta rozhodol oceniť sedem jednotlivcov a dva kolektívy.

 • MILUTÍN ČERNÁK – za celoživotný rozvoj športu a dlhodobú reprezentáciu mesta Brezna a Slovenska na športových súťažiach
 • FUTBALOVÝ KLUB BREZNO – za znovuobnovenie historicky najstaršieho športu v Brezne
 • HOKEJOVÝ KLUB BREZNO – za dlhodobú a aktívnu prácu s mládežou v ľadovom hokeji
 • IVICA KRIŠTOFOVÁ – za dlhoročný aktívny prístup, ktorý prepája historické poznanie so súčasným životom
 • IVANA KRUŽLIAKOVÁ – za prípravu a organizovanie kultúrnych podujatí pripomínajúcich historické osobnosti mesta Brezno
 • VIERA LÁMEROVÁ – za dlhoročné svedomité a zodpovedné vykonávanie funkcie predsedníčky MO Živena v Brezne
 • MONIKA MEDVEĎOVÁ – za prípravu a organizáciu spoločensko-kultúrnych podujatí v meste Brezno
 • MIRKO OBERHAUESER – za rozvoj biatlonu a aktívnu činnosť v oblasti poľovníctva
 • JÚLIUS OBERNAUER – za celoživotne dosiahnuté úspechy v práci a podporu a rozvoj kultúry v meste Brezno

Cena mesta Brezna

Udeľuje sa jednotlivcom, kolektívom či inštitúciám za vynikajúce tvorivé výkony a významné výsledky ich činnosti v rôznych oblastiach spoločenského života. V roku 2017 mestské zastupiteľstvo spomedzi predložených návrhov vybralo šiestich ocenených.

 • LÝDIA FURDÍKOVÁ – za záslužnú športovú činnosť v prospech občanov mesta a regiónu
 • MILAN KOVÁČIK – za verejnoprospešnú činnosť, propagáciu mesta a publikačnú činnosť
 • JÁN PAMPURÍK – za záslužnú športovú a kultúrnu činnosť v prospech občanov mesta a celého regiónu
 • MILAN PETRLA – za výrazný prínos k rozvoju kultúry v rámci Slovenska i v zahraničí a za prínos k zachovávaniu a šíreniu tradícii horehronského regiónu
 • STANISLAV ŠEBEST – za záslužnú športovú činnosť v prospech občanov mesta a regiónu
 • EMIL URBAN – za dlhoročnú publicistickú činnosť pri popularizácii mesta a jeho osobností Cenu mesta Brezna in memoriam prevzal syn Peter.
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM