Kristína Kožiaková Rôzne

FOTO: Brezno oživuje chátrajúce skleníky: Pestovať chce vlastnú kvetinovú výzdobu mesta

Poznačil ich zub času a dlho chátrali. Skleníky, ktoré máme priamo v meste, už onedlho opäť začnú plniť svoj účel. Ako môžu Breznu ušetriť tisíce eur a na čo by sa mohli využívať?

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Brezno oživuje chátrajúce skleníky: Pestovať chce vlastnú kvetinovú výzdobu mesta
Zdroj: Dnes24.sk

Breznianske skleníky už nefungovali dlhšiu dobu, čo sa podpísalo pod ich technický stav. Technické služby začali s renováciou už v máji. Viac informácií nám poskytol riaditeľ Technických služieb mesta Brezno Ján Lukáč.

V dezolátnom stave

„Na Hronskej ulici máme v správe dva objekty, kde sú vybudované štyri skleníky. Žiaľ, zub času na nich zanechal stopy a dva menšie z nich sú už v dezolátnom stave,“ informuje Lukáč.

Ako nám prezradil, nevie presne, prečo sa prestali používať, ale podľa jemu dostupných informácií došlo v jednom z nich k poškodeniu kúrenia a rastliny zmrzli.

„Najväčší skleník sme začiatkom mája začali opravovať, aby znovu mohol plniť svoju funkciu. Opravy spočívali v tom, že sa na značnej časti museli vymeniť sklené tabule a pretesniť gitom. Museli sme kompletne opraviť aj rozvody vody. Ešte nás čaká oprava ventilácie a vykurovania, ale už ich môžeme používať s menšími obmedzeniami aj v takomto stave,“ konkretizuje.

Tisícové úspory

Myšlienka na renováciu a obnovu skleníkov vznikla v čase, kedy sa plánoval nákup rastlín pre novú sezónu. „Potrebovali sme ich niekde uskladniť a do budúcna, samozrejme, aj časť kvetinovej výzdoby, najmä letničiek, vypestovať.“

„Definovať úsporu budeme vedieť až na jeseň, keď budeme pripravovať plán výroby/pestova­teľskej činnosti na zimu a jar 2017. Rádovo však 5 – 10 000 eur každý rok,“ predpokladá Lukáč.

Momentálne sú využívané ako sklad drevín a muškátov. „Lepšie sa nám tu polievajú, nehrozia im mrazy ani vietor a sú pod zabezpečovacím systémom. Ak sa nám podarí správne nastaviť vykurovanie, plánujeme vlastnú produkciu letničiek, najmä pre účely mesta. Súčasne už evidujeme aj externé dopyty, ale to je momentálne hudba budúcnosti,“ dodáva na záver riaditeľ.

Ako sme sa dozvedeli, o skleníky sa stará záhradníčka, ktorá je zodpovedná za chod celého objektu, čiže aj skleníka.

Môže vás zaujímať:

Dobrá správa o cestovnom ruchu v breznianskom okrese: Pribudli tisícky ubytovaných návštevníkov

Zábava, relax aj športové vyžitie. Čo všetko prinesie nový týždeň v Brezne a okolí?

Breznianske skleníky začínajú písať novú kapitolu
16
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM