Anton Hrachovský Kultúra

Fašiangy v okrese Brezno: Folkloristi pripomínajú tradície v jednej z obcí, FOTO

Remeselný jarmok, ale aj ponuka zabíjačkových špecialít či vystúpenia folklórnych súborov a tiež obľúbená súťaž v pílení dreva. To všetko si užili stovky ľudí v Čiernom Balogu v okrese Brezno.

Ilustračný obrázok k článku Fašiangy v okrese Brezno: Folkloristi pripomínajú tradície v jednej z obcí, FOTO
4
Galéria
Zdroj: TASR

Obec Čierny Balog a miestna folklórna skupina Kýčera organizovali 25. ročník asi najznámejších tradičných osláv fašiangu na Horehroní s názvom Už sa fašiang kráti.

„V rámci programu pred kultúrnym domom sa návštevníkom predstavili aj hosťujúce folklórne skupiny, ktoré popoludní vytvoria fašiangový sprievod v jednotlivých častiach dediny,“ povedala kultúrna referentka Obecného úradu v Čiernom Balogu Miroslava Rosíková.

Utužovanie susedských vzťahov

Folklórne súbory z Rimavskej Soboty, Liptovských Sliačov, Zvolenskej Slatiny a Závadky nad Hronom priniesli do Čierneho Balogu vlastné masky a fašiangové piesne a spolu s domácimi navštívia niekoľko desiatok domov v osadách Jergov, Krám, Komov, Dobroč, Fajtov.

Medzi maskami pochodujúcimi dedinou boli kozy a kravy, anjeli a čerti a postavičky z ľudu – železničiari, väzni či ľahké ženy.

„Fašiangy sú u nás príležitosť aj na spájanie ľudí – susedov. Sami obyvatelia nás už pred fašiangami žiadajú, aby sme k ním s bursovníkmi prišli,“ pripomenula Rosíková. „Je to dobré aj pre utužovanie susedských vzťahov,“ dodala.

Popoludní sa v tamojšom kultúrnom dome odohrala medzi miestnymi veľmi obľúbená súťaž vo varení trhancov. Pre nich zase pripravila program miestna folklórna skupina Kýčera.

Po celý deň premával aj vláčik Čiernohronskej železnice, ktorý do časti Dobroč previezol aj jednu skupinu bursovníkov. Fašiangy v Čiernom Balogu vyvrcholia v utorok 25. februára večer, kedy sa v „podpalubí“ kultúrneho domu pochová basa.

Fašiangy v Čiernom Balogu
4
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM