Katarína Oravská Správy

Eurokomisár Antonio Tajani na návšteve v Železiarňach Podbrezová

Prehliadku Železiarní Podbrezová a automobilky PSA Peugeot Citroën v Trnave mal v programe podpredseda Európskej komisie (EK) zodpovedný za oblasť priemyslu a podnikania Antonio Tajani počas svojej návštevy Slovenska.

Ilustračný obrázok k článku Eurokomisár Antonio Tajani na návšteve v Železiarňach Podbrezová
Zdroj: TASR

Včera v Trnave sa Tajani stretol na pracovnom obede s premiérom Robertom Ficom, ministrom hospodárstva Tomášom Malatinským a zástupcami podnikov a podnikateľských združení. Pracovné turné, ktoré absolvoval spolu s podpredsedom EK Marošom Šefčovičom, bolo zamerané na podporu slovenského priemyslu ako dôležitého faktora pre hospodársky rast a tvorbu nových pracovných miest.

Významné odvetvia nášho hospodárstva – výroba ocele a automobilov

„Privítal som možnosť výmeny názorov na podporu mimoriadne významných odvetí slovenského hospodárstva, akými sú výroba ocele a automobilov. Oceňujem, že v EK sú aj predstavitelia, ktorí nevnímajú hospodársku krízu cez štatistiky a čísla, ale uvedomujú si, že okrem ozdravovania verejných financií musíme robiť všetko pre to, aby piliere európskej ekonomiky prežili, znovu sa rozbehli a pomohli nám riešiť dopady krízy,“ uviedol na stretnutí s novinármi Robert Fico. Ocenil informáciu, že v prípade čerpania európskych fondov v období rokov 2014 až 2020 bude mať na Slovensku prístup k prostriedkom aj podnikateľský sektor, a to pre oblasť vedy a inovácií.

Prisľúbil podporu

A. Tajani označil svoje pracovné stretnutia na rôznych úrovniach za prínos, pričom vyzdvihol zdieľanie názorov oboch strán na to, ako sa “dostať z krízy von“. Poďakoval slovenskej vláde za podporu iniciatívy EK v oceliarskom a automobilovom priemysle, dodal, že požiadal premiéra aj o podporu ďalších aktivít EK. Tajani tiež uviedol, že bude dohliadať na aplikáciu akčného plánu pre oceliarstvo a automobilový priemysel, aby priniesol konkrétne výsledky.

Chcú sa vrátiť k starým číslam

M. Šefčovič konštatoval, že cieľom novej politiky EK je prinavrátenie európskemu priemyslu miesto, ktoré mu patrí. „Aby sme sa vedeli v roku 2020 vrátiť k tým percentám, ktoré mal, aby aspoň 20 percent európskeho HDP bolo tvorených v oblasti priemyslu. K tomu treba mať podporu priemyselníkov európskych krajín,“ dodal Šefčovič. Pripomenul, že v EK súbežne pracujú na odstránení nadbytočnej administratívnej záťaže v tejto oblasti.

Eurokomisár Antonio Tajani na návšteve v Železiarňach Podbrezová
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM