Katarína Oravská Rôzne

Ceny nehnuteľností klesajú: Pozreli sme sa bližšie na realitný trh v Brezne

Od vypuknutia ekonomickej krízy ceny bytov a domov klesajú. Vyplýva to zo štatistiky centrálnej banky Slovenskej republiky. Stačí to však na oživenie takých malých trhov, ako je napríklad aj Brezno? Spýtali sme sa maklérov.

Ilustračný obrázok k článku Ceny nehnuteľností klesajú: Pozreli sme sa bližšie na realitný trh v Brezne
Zdroj: Webnoviny.sk

Jeden meter štvorcový si u nás kúpite za viac ako 700 eur

Podľa štatistických údajov Národnej banky Slovenka ceny nehnuteľností na bývanie od roku 2008 mierne klesajú. Za ostatných 5 rokov klesla priemerná cena nehnuteľností v Banskobystrickom kraji o viac ako 100 eur za m2. Najvyššia cena nehnuteľností bola v našom kraji v druhom kvartáli roku 2008. Priemerná cena metra štvorcového sa vtedy vyšplhala na 866 eur. V súčasnosti cena za meter štvorcový klesla na 758 eur.

Mladí bývajú u rodičov alebo v podnájme

Pozreli sme sa bližšie na zúbok trhu z realitami v Brezne. Zisťovali sme, či ľudia kupujú nehnuteľnosti na bývanie. Podľa Jaroslavy Šiklóšiovej z realitnej kancelárie Jaroma je trh rôznorodý a ľudia nehnuteľnosti kupujú. „Klienti riešia otázky nového lepšieho bývania – sťahujú sa do inej lokality, menia väčší byt za menší a naopak alebo sa sťahujú z dôvodu zmeny životnej situácie,“ povedala Anna Přidalová z realitnej kancelárie RE/MAX. Podľa nej z dôvodu vysokej nezamestnanosti prebieha menej transakcií. „Prvokupujúci, veková kategória 20 až 30 rokov, vo väčšine vyhľadávajú prenájom nehnuteľnosti alebo stále bývajú pri rodičoch. Pokiaľ klientov do vyriešenia bývania nič netlačí, neponáhľajú sa a to spomaľuje trh,“ doplnila Přidalová. Podľa Petra Kováčika z realitky KovoReal je kúpyschopnosť biedna. „Cítiť mizernú kúpyschopnosť, no na to sme si už zvykli. Bývanie je jedna zo základných potrieb človeka, takže záujem o nehnuteľnosti na tento účel tu je. Problémy sú s financiami, hotovosť nie je a zobrať si úver v tejto neistej dobe je na zváženie,“ povedal Kováčik.

Najvyhľadávanejšie sú byty

Najžiadanejším segmentom na realitnom trhu sú podľa Přidalovej byty. „Momentálne máme zaznamenaný najväčší dopyt po 2-izbových a 3-izbových bytoch. Záujem je vždy aj po lacnejších nehnuteľnostiach každého druhu čiže nielen o byty, ale aj domy a pozemky,“ uviedla Přidalová. Aj podľa Kováčika sú favoritmi byty: „Medzi bytmi jednoznačne vyhrávajú 2-izbové v pôvodnom stave, najlepšie s balkónom a výťahom, nie na prvom ani na najvyššom poschodí.“ Podľa Šiklóšiovej záleží na ponuke: „Nedá sa presne definovať kúpu akých nehnuteľností ľudia preferujú. Platí, že ak je dobrá ponuka, nehnuteľnosť sa predá.“

Neprispôsobiví občania znižujú cenu nehnuteľnosti

Podľa Přidalovej sú najžiadanejšie byty na ul. Clementisova, Malinovského, Krčulova a ŠLN. Ceny bytov sú v týchto lokalitách preto aj mierne vyššie. Naopak je to na Mazorníku. „Sídlisko Mazorník je menej vyhľadávané a z daného dôvodu sú tam byty lacnejšie. Zároveň je lacnejšie bývanie v Podbrezovej, Štiavničke a Valaskej. Nehovoriac o cenách bytov, domov a pozemkov na Horehroní, kde je minimálny záujem o kúpu,“ povedala Přidalová. Podľa nej sú pre kupujúcich všeobecne menej zaujímavé byty nachádzajúce sa na prízemí a prvom poschodí a byty bez balkónu a výťahu. „V Brezne je nedostatok bytov, ktoré by spĺňali kritéria záujemcov o kúpu nehnuteľnosti z dôvodu lepšieho bývania,“ myslí si Přidalová. Podľa Šiklóšiovej hrá hlavnú rolu stav nehnuteľnosti: „Teoreticky pri najdrahšou lokalitou malo byť námestie, ale vždy rozhoduje stav danej nehnuteľnosti. Nehnuteľnosti sa skôr nepredávajú v lokalitách, kde sú neprispôsobiví občania.“ Práve kvôli neprispôsobivým občanom je podľa Kováčika sídlisko Paseky v Závadke nad Hronom jednoznačne najlacnejšou lokalitou: „Ceny 2-izbových bytov tu klesli na 4 000 eur. V Brezne stoji taký istý byt 25–30 tisíc eur. Je to na zaplakanie, kam sa to až dostalo.“ Naopak najdrahšie je podľa neho bývanie na Švermovej ulici. „Konkrétne to platí na najnovší činžiak na ulici,“ doplnil Kováčik.

Domy – samostatná kapitola

Na našom trhu chýbajú aj ekonomicky prijateľné domy. „V rámci rodinných domov ľudia hľadajú cenovo lacnejšie a menej náročné domy ohľadne vykurovania, upratovania a réžie, ktoré nám na trhu chýbajú. Zároveň je aj nedostatok vhodných stavebných pozemkov,“ povedala Přidalová. Domy sú samostatnou kapitolou aj podľa Kováčika. Nespĺňajú už totiž dnešné potreby. „Na celom Horehroní sa stavali dvojgeneračné domiská, ktoré dnes nikto nechce kvôli energetickému zaťaženiu. Ľudia si skôr postavia vlastný dom, podľa svojho vkusu a svojich požiadaviek,“ vysvetlil Kováčik.

Niektorí kupujúci zjednávajú ako na jarmoku

„Kupujúci je ten, kto je dnes na koni. A to neplatí len pri realitách,“ myslí si Peter Kováčik z realitnej kancelárie KovoReal. Základom je však pozerať sa na trh reálne. „Niekedy je priestor na zjednávanie ceny, ale nie vždy. Ja sa vždy snažím postaviť majiteľov nehnuteľností do pozície kupujúcich. Snažím sa, aby videli cenu svojej nehnuteľnosti reálne. Vysoká cena totiž kupujúcich vo väčšine prípadov odradí,“ povedala Jaroslava Šiklóšiová z realitnej kancelárie Jaroma. Stále sme však na trhu. „Niektorí zjednávajú cenu nehnuteľnosti aj v prípade, že spĺňa ich predstavy a cena je správne nastavená,“ uviedla Anna Přidalová z realitky RE/MAX.

Kvalita za rozumnú cenu

O nehnuteľnosti je záujem celoročne, hoci na začiatku roka sa podľa Přidalovej dajú kúpiť nehnuteľnosti cenovo najvýhodnejšie. „Ľudia potrebujú bývať celý rok. Ak je dobrá ponuka, nezáleží, aké je ročné obdobie,“ povedala Šiklóšiová. Sezóna na realitnom trhu sa začína s príchodom jari. „Zima býva vždy ťažšia, čo sa týka predaja. Minulý rok sa lepšie predávali nehnuteľnosti na jar,“ povedal Kováčik. „Narastá počet transakcií. Viac sa kupujú aj domy a pozemky,“ koštatovala Přidalová. Niektorí však len “okukávajú“. „S príchodom jari láka ľudí obzerať záhrady a domy. Veľa klientov sa však chodí len pozerať,“ uviedla Šiklóšiová. Asi v každom odvetví obchodu platí, že kvalitný výrobok za primeranú cenu sa rýchlo predá. „Brezno je malé mesto. Z ohľadom na vysokú nezamestnanosť a nízke príjmy je jasné, že u nás na realitnom trhu neprebieha žiadny boom v kúpe nehnuteľností, ale keď je dobrá ponuka, na svojho budúceho majiteľa nemusí dlho čakať,“ myslí si Šiklóšiová. Obdobný názor zdieľa aj Přidalová: „Ponuka nehnuteľnosti v dobrej lokalite za rozumnú cenu je hneď preč. Dokonca sme mali situáciu navýšenia ceny z dôvodu viacerých záujemcov.“

Perspektívy do budúcna

A ako vidia ďalší vývoj na realitnom trhu v Brezne naši oslovení makléri? Veľmi podobne. „Trh s nehnuteľnosťami na bývanie v Brezne je v začarovanom kruhu. Vzhľadom na vysokú nezamestnanosť a slabú kúpyschopnosť by sme mohli očakávať pokles cien. Na druhej strane pociťujeme nedostatok bytov a zároveň stavebných pozemkov priamo v Brezne. Z daného dôvodu majú nehnuteľnosti v Brezne predpoklad stabilizácie ich hodnoty až rastu cien pozemkov vhodných na stavbu,“ skonštatovala Anna Přidalová z realitnej kancelárie RE/MAX. „Na realitnom trhu v Brezne sa relatívne nič nedeje a z dlhodobého hľadiska sa ani nič nové diať nebude, pokiaľ nepríde nejaký investor a nepostaví tu napríklad bytový komplex,“ uzatvára Jaroslava Šiklóšiová z realitnej kancelárie Jaroma. Investora sa tak skoro asi nedočkáme ani podľa Petra Kováčika z realitnej kancelária KovoReal: „Vidím to tak, že ľudia budú aj naďalej bývať v starších panelákoch, ktoré boli zrekonštuované. Nič sa v Brezne nepostavilo už desiatky rokov a zmena zrejme ani nenastane.“

Foto: ilustračné
Zdroj štatistiky: nbs.sk

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM