Jakub Forgács Správy

Brezniansky okres varujú pred snehom, dažďom aj vetrom. Vydaná aj výstraha 3. stupňa

Hoci je len február, vyzerať to bude skôr no bláznivý apríl. Počasie v našom okrese môže poriadne vyvádzať.

Ilustračný obrázok k článku Brezniansky okres varujú pred snehom, dažďom aj vetrom. Vydaná aj výstraha 3. stupňa
Zdroj: TASR

Pripravte sa, že v najbližších hodinách by ste bez dáždnika von ísť nemali. „V okrese Brezno sa ojedinele očakáva výskyt dažďa s úhrnom zrážok 60 – 70 mm,“ píše Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahu 1. stupňa pred dažďom, platnú do utorkového poludnia.

Dážď aj sneh

Ako uviedli meteorológovia, tento úhrn zrážok predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. „Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti bežné, ale môžu spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ píše sa na webe SHMÚ.

Paradoxne, súbežne s výstrahou pred dažďom, ale až do 18:00 hod., platí v našom okrese aj výstraha 2. stupňa pred snežením.

„V okrese Brezno sa v polohách nad 800 m na mnohých miestach očakáva výskyt silného sneženia pri ktorom spadne 20 – 30 cm nového snehu,“ uvádza SHMÚ s tým, že výška nového snehu predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (dopravu a pohyb osôb). „Predpokladaná výška nového snehu je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká.,“ píše sa na stránke.

Najvyššia výstraha pred vetrom

Aby toho všetkého nebolo málo, pripraviť sa treba aj na vietor, ktorého výskyt sa podľa SHMÚ v okrese Brezno očakáva ojedinele a krátkodobo (v nárazoch) dosiahne rýchlosť 18 – 23 m/s (65 – 85 km/h). Výstraha 1. stupňa pred vetrom platí v našom okrese v utorok od 11:00 do 18:00 hod.

„Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ uvádza SHMÚ.

Ešte horšia situácia má byť v Breznianskom okrese na horách, v polohách nad 1500 metrov, kde sa podla slov meteorológov ojedinele očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 45 – 50 m/s (160 – 180 km/h).

Preto v utorok od 15:00 do 20:00 hod. vydali až výstrahu 3. stupňa pred vetrom na horách, ktorú odôvodnili tým, že predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo).

Ako uvádza SHMÚ, od utorkového poludnia do polnoci 6. februára však pred vetrom na horách platí v našom okrese aj výstraha 2. stupňa.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM