Katarína Oravská Rôzne

Brezňania si medzi sebou budú meniť veci: Čo nepotrebujete donesiete, čo potrebujete si zoberiete!

Máte doma veci, ktoré sú použiteľné, zavadzajú vám a už ich nepotrebujete? Rozhodne ich netreba vyhadzovať. Môžete pomôcť druhým. A to nie je všetko. Ak sa vám zápači nejaká vec od iných, pokojne si ju môžete zobrať domov.

Ilustračný obrázok k článku Brezňania si medzi sebou budú meniť veci: Čo nepotrebujete donesiete, čo potrebujete si zoberiete!
Foto: Jaroslav Dodok

Hlavnou myšlienkou akcie Zóna bez peňazí je urobiť krajšie Vianoce tým, ktorí si to nemôžu prevažne pre nedostatok peňazí dovoliť. Darčeky predsa nemusia byť nové ani drahé, pokojne to môžu byť veci získané práve na Zóne bez peňazí, ktorá sa uskutoční po celom Slovensku 29. novembra. Súčasťou projektu je aj Brezno. U nás však organizátori posunuli termín akcie na sobotu 13. decembra aby sa nekryl s Ondrejským jarmokom.

„Minulý rok neprišlo veľa ľudí práve kvôli jarmoku. Odradilo ich, že nemohli zaparkovať v centre alebo sa zastavili na medovinu a na zónu už neprišli,“ vysvetlila Alena Šperková, organizátorka Zóny bez peňazí v Brezne. Ako pokračovala k takémuto typu akcie sa u nás tiež musíme vychovať, nejde totiž o charitu. „Veľa ľudí reagovalo, že oni si vedia kúpiť veci a nie sú na to odkázaní, ale nie je to o tom. Je to o stretnutí ľudí, vzájomnej komunikácii a zdieľaní. Princípom je priniesť veci, ktoré nepotrebujem, ale niekoho iného môžu potešiť. Nie je to len pre ľudí, ktorí sú na to odkázaní, tí tam väčšinou ani neprídu, aj keď by som bola rada, keby prišli, ale je to pre ľudí, ktorí majú prebytok a môžu veci posunúť niekomu, komu sa zídu,“ povedala Šperková.

Výmenný obchod

Zóna bude prebiehať v priestoroch Bombura klubu od 11:00 do 17:00 hod. Ide o výmenný obchod. Niečo prinesiete a ak sa vám niečo zapáči, môžete si to odniesť. A čo môžu ľudia priniesť? „Majú to byť veci, ktoré nepotrebujeme, nie sú zničené, ale použiteľné. Často dostaneme darček, ktorí sa nám nehodí, alebo máme doma veci, ktoré sme ani neotvorili z obalu a je nám ľúto ich vyhodiť, je pritom dobré niekomu ich dať,“ približuje Šperková.

Minulý rok sa tak na Zóne objavila nová detská postieľka, bicyklový nosič, web kamera, filmy na DVD, hračky, knihy či bižutéria. Na odbyt šli podľa Šperkovej rôzne šálky či pozlátené nočné lampičky. „Veci od výmyslu sveta, čo človek môže mať doma zbytočné a zároveň nové,“ povedala Šperková. Ako pokračovala, chcela by sa vyhnúť odevom, vzhľadom aj na to, že existujú charity, zbierky či textilné kontajnery. Minulý rok nanosili ľudia plné vrecia oblečenia, ktoré ostalo a museli ho pracne triediť.

Všetko nájde svojho adresáta

Keď ostanú niektoré veci, ktoré si nik nevezme, určite sa nevyhodia. Minulý rok našli všetky veci svojho adresáta. Umiestnili ich do útulku. Spravili im tak radosť nielen oblečením, ale aj knihami a vianočnými ozdobami. „Tešili sa, že si budú môcť ozdobiť stromček nielen papierovým ozdobami,“ prezradila Šperková. Aj tento rok pôjdu užitočné veci, ktoré si nik nevezme do rúk ľuďom z nášho regiónu, ktorým by sa mohli zísť a budú mať o ne záujem.

Súčasťou podujatia je aj sprievodný program. Pred rokom okrem hudobného vystúpenia, premietali horské filmy, prebiehali tiež worshopy o bylinkách, zdobení medovníkov či háčkovaní. Aj tento rok chce organizátorka pripraviť pestrí program pre deti aj dospelých. Zároveň chce tohtoročnú Zónu upgradovať. „Nemusia sa vymieňať len veci, ale aj skúsenosti, napríklad donesiem makový koláč, či svoj jahodový lekvár, spravím ochutnávku a kto bude mať záujem, vypýta si recept. Možnože ma vysmejú, ale chcem to skúsiť, môže to byť zaujímavé,“ dodala Šperková.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM