Správy

Aj v Brezne si pripomenuli 75. výročie Slovenského národného povstania, FOTO

Brezno, ako jedno z centier Slovenského národného povstania, nebolo výnimkou.

Ilustračný obrázok k článku Aj v Brezne si pripomenuli 75. výročie Slovenského národného povstania, FOTO
6
Galéria
Zdroj: Mesto Brezno

Celé Slovensko si pripomenulo 75. výročie vypuknutia Slovenského národného povstania (SNP), ktorého odkaz nás zaväzuje k šíreniu solidarity, úcty človeka k človeku, informuje na svojom webe samospráva Brezna.

Spomienka aj v Brezne

V stredu 28. augusta si predstavitelia mesta, štátnej správy a samosprávy, členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, zástupcovia politických strán spolu s desiatkami obyvateľov Brezna uctili pamiatku padlých bojovníkov, ktorí pred sedemdesiatimi piatimi rokmi svojím konaním povedali jasné nie nebezpečnej ideológii, založenej na nenávisti, intolerancii, rasizme a xenofóbii.

Ako vo svojom príhovore povedal viceprimátor mesta Ján Králik, nemali by sme zabúdať na hrdinstvá našich otcov a starých otcov, ktorí to nevzdali a bojovali za slobodu pre ďalšie generácie.

Mnohí z nich sa obetovali vzdorujúc fašistickej ideológii, nezmyselnému krviprelievaniu a násilnostiam.

„Náleží nám pripomínať si význam SNP, udržať ho v našich srdciach a nezabúdať na obetavosť, odhodlanosť, hrdinstvo a odvahu ľudí, ktorí bojovali za nás všetkých. Dovoľte, aby som vyjadril úctu a vďaku tým, ktorí spomienkové oslavy nemôžu prežívať s nami, pretože práve oni sa zaslúžili o tento výnimočný deň. Mnohí z nich položili život v boji alebo sa dnešných dní nedožili. Naša spomienka patrí aj tým, ktorí zahynuli pri vypaľovaní slovenských obcí či prenasledovaní za to, že napomáhali partizánom, ošetrovali, podporovali alebo boli zavraždení z rasových dôvodov. Všetci máte rovnakú zásluhu na tom, že Slovensku sa podarilo zbaviť obrovskej ťarchy, ktorú predstavovala spolupráca s Nemeckom a že sa dnes hrdo radíme do veľkej proti hitlerovskej koalície a k ideálom, pre ktoré je najvyšším cieľom obrana slobody a spravodlivosti. Ďakujem vám všetkým za odvahu, statočnosť a obetavosť,“ povedal na záver Ján Králik.

Priami účastníci

Prítomným sa prihovorila aj prednostka Okresného úradu Ingrid Poliaková. Vo svojom prejave spomenula priameho účastníka SNP, s ktorým sa stretla na tohtoročných oslavách v Krpačove.

„Tento starý muž nám v niekoľkých vetách dokázal odovzdať obrovskú životnú skúsenosť. Vážiť si to, že sa prebúdzame do pokojných dní, vážiť si svoju vlasť a byť hrdý na to, že som Slovák a žijem v krajine, ktorú si treba chrániť a zveľaďovať. Práve preto muži, chlapci, mnohí z nich vo veku detí, dokázali povstať, zobrať do ruky zbraň a obetovať všetko, čo mali. Ako mi sám povedal, prišiel sa pokloniť svojim druhom v boji, ktorí nemali to šťastie a nedožili sa slobody, ale dozerajú na neho zhora a denne mu dodávajú silu kráčať ďalej. Robí tak z úcty k nim, z úcty k obetiam.“

Členovia SZPB nesú odkaz

Na hrôzy vojny, obete SNP, tých, čo padli v boji, ale aj tých, čo podľahli zbesilému vraždeniu esesákov a gardistov po potlačení SNP, spomínal vo svojom príhovore aj predseda oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) v Brezne Jaroslav Demian.

Podľa jeho slov, väčšina priamych účastníkov povstania, ktorí prežili túto krutú dobu, sa neskôr rozhodli prezentovať ciele, zámere a výsledky povstania vo svojej aktívnej, angažovanej práci v SZPB.

„A sme to práve my, členovia zväzu, ktorí už 75 rokov nesieme odkaz SNP od pamätného roku 1944 až po dnešok. Odkaz jasný a zreteľný: Nezabúdať na úlohu a význam povstania, nezabúdať na obete, na ich odvahu, odhodlanie, nasadenie a aktívne bojovať proti akýmkoľvek prejavom nacizmu a fašizmu, ale aj prejavom xenofóbie, rasizmu, antisemitizmu…Česť a sláva hrdinom SNP.“

Zdroj a foto: Mesto Brezno

75. Výročie SNP v Brezne
6
Galéria
Zdroj: Mesto Brezno
Zdroj: brezno.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM