Katarína Oravská Rôzne

Absolventi škôl Železiarní Podbrezová dostanú vysvedčenia a prijmú ich do rodiny železiarov

Študenti škôl Železiarní Podbrezová majú už sa sebou tohtoročnú skúšku dospelosti. Podnik si ich vyučil a teraz ich zamestná.

Ilustračný obrázok k článku Absolventi škôl Železiarní Podbrezová dostanú vysvedčenia a prijmú ich do rodiny železiarov
Zdroj: TASR

Absolventi si môžu vybrať medzi vysokou školou alebo istou pracovnou ponukou

„Absolventom Súkromného gymnázia (SG) Železiarní Podbrezová (ŽP) a Súkromnej strednej odbornej školy hutníckej (SSOŠH) ŽP dnes dopoludnia v Podbrezovej v okrese Brezno slávnostne odovzdajú maturitné vysvedčenia a budú prijatí do rodiny železiarov,“ uviedla vedúca odboru infomédií a propagácie ŽP Oľga Kleinová. Ako dodala, zárukou istôt pre absolventov SSOŠH je zmluva, ktorú železiarne uzatvárajú so žiakmi už v prvom ročníku. Absolventov SSOŠH je 47. Vyštudovali profesie hutník operátor – 12 absolventov, mechanik strojov a zariadení (19), mechanik mechatronik (16), pričom v tomto prípade ide o prvých absolventov školy. Záujem o štúdium na vysokej škole má osem študentov zo SSOŠH. Absolventov SG je 34. Na šport sa profilovalo 12 študentov, na informatiku 22. Pritom 30 z nich chce pokračovať na vysokej škole.

Prepojenie teórie s praxou

ŽP si vychováva svojich ľudí už dlhšiu dobu. „Železiarne Podbrezová patria medzi najstaršie firmy na Slovensku a na výchove a vzdelávaní mládeže sa podieľajú aktívne 76 rokov. Od roku 2003 sú zriaďovateľom SSOŠH. Pôvodne to bolo Súkromné stredné odborné učilište hutnícke – v roku 2008 premenované na SSOŠH. Od roku 2006 zriadil podnik aj SG,“ povedala Kleinová. Medzi motivujúce prvky vytvárané pre žiakov týchto škôl patria zabezpečenie materiálno-technických podmienok, dôraz na zvyšovanie kvality a prepojenie teórie s praktickou výučbou priamo v prevádzkarniach firmy, finančné odmeny za dosahované výsledky, rovnošaty či možnosť pestrej mimoškolskej aktivity. „Tým najsilnejším je garancia zamestnania,“ konštatovala Kleinová.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM