Správy Samospráva

O chodníky v Bystrici sa postará nový dodávateľ: Ako je pripravený na zimu?

Tento rok bude samospráva prostredníctvom nového zmluvného partnera zabezpečovať zimnú údržbu po prvý raz na všetkých chodníkoch vo vlastníctve a správe mesta.

Ilustračný obrázok k článku O chodníky v Bystrici sa postará nový dodávateľ: Ako je pripravený na zimu?
20
Galéria
Zdroj: TASR

Obdobie zimnej údržby miestnych komunikácií a chodníkov sa v Banskej Bystrici začína 15. novembra. Zmluvní partneri mesta tvrdia, že na zimu sú pripravení tak po technickej, materiálnej, ako i personálnej stránke. Informovala o tom hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková.

Nový dodávateľ

„Tohtoročné sneženie bude skúškou pre nového vysúťaženého dodávateľa, ktorý v dôsledku tzv. chodníkovej novely prebral od apríla zodpovednosť za čistotu a schodnosť všetkých chodníkov v správe mesta,“ pripomenula Marhefková.

Podľa tzv. chodníkovej novely cestného zákona sa o mestské chodníky už nemusia starať obyvatelia priľahlých domov. Tento rok bude samospráva prostredníctvom nového zmluvného partnera – spoločnosti Begbie, zabezpečovať zimnú údržbu po prvý raz na všetkých chodníkoch vo vlastníctve a správe mesta.

Moderné mechanizmy

Údržba chodníkov sa počas zimy vykonáva podľa operačného plánu zimnej údržby zhruba 4,5 mesiaca. „Chodníky sú rozdelené do troch skupín podľa dôležitosti a na základe toho bude dodávateľ služby zabezpečovať údržbu. K bežným úkonom patrí strojné pluhovanie, posypávanie, prípadne ručné čistenie chodníkov od snehu a ľadu. V prípade výstrahy SHMÚ na vznik poľadovice vykoná dodávateľ preventívny posyp,“ priblížila Renáta Hláčiková, vedúca oddelenia údržby miestnych komunikácií a inžinierskych sietí magistrátu.

Nový zmluvný partner mesta disponuje viacerými modernými, ekologickými mechanizmami. Odhŕňanie a odvoz snehu má zabezpečiť minibagrami, ktoré sú parametrami na chodníky vhodnejšie. V mestských parkoch musí používať ekologický posypový materiál.

Zásobujú sklady

„Verím, že nový dodávateľ je na zimu pod Urpínom pripravený a už sa nezopakuje situácia z minulých rokov, keď sme museli operatívne hľadať spoločnosti a ľudí, ktorí by pomohli so zimnou údržbou chodníkov,“ zdôraznil banskobystrický primátor Ján Nosko.

Zimnú údržbu vozoviek, vnútroblokov či parkovísk vykonáva firma MIS. V týchto dňoch naváža do skladov potrebný materiál na posyp – drvinu a soľ. Kontroluje mechanizmy i techniku.

Podľa Marhefkovej v tomto roku bolo v rozpočte mesta schválených na zimnú údržbu ciest a chodníkov viac než 1,7 milióna eur, z toho vyše milióna na chodníky. „Za služby údržby miestnych komunikácií a chodníkov predchádzajúceho zimného obdobia sme z rozpočtu roku 2020 minuli 1 331 000 eur. Do konca roku budeme mať k dispozícii ešte 382 000 eur. Rozpočet na budúci rok je v štádiu príprav,“ dodala hovorkyňa.

V priloženej fotogalérii si môžete pozrieť aj zábery z minuloročnej zimy v Bystrici!

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Zimná idylka v uliciach Banskej Bystrice
20
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR

Najčítanejšie