Ivana Kováčiková Iné športy

Nový rekord Velďákovej. Jediná s olympijským limitom na majstrovstvách v Bystrici

Priamo pod Urpínom sme boli svedkami veľkého športového zápolenia. Diaľkarka bystrickej Dukly predviedla obdivuhodný výkon. V koľkom pokuse sa jej to podarilo?

Ilustračný obrázok k článku Nový rekord Velďákovej. Jediná s olympijským limitom na majstrovstvách v Bystrici
Zdroj: TASR

Diaľkarka VŠC Dukla Banská Bystrica Jana Velďáková ako jediná atlétka na majstrovstvách Slovenska v atletike dosiahla olympijský limit do Ria. Využila domáce prostredie a vo štvrtom pokuse predviedla výkon 675 cm (vietor –0,5 m/s), ktorým o 5 cm prekonala určený kvalifikačný limit.

Slovenská 35-ročná reprezentantka si zároveň zlepšila o tri centimetre osobný rekord z roku 2008. V súťaži mala úvodné dva pokusy s prešľapom, pokračovanie v súťaži postupom do užšieho osemčlenného finále si zaistila až v treťom pokuse skokom dlhým 591 cm. Štvrtý jej vyšiel technicky i rozbehovo najlepšie a po výkone 675 cm získala nielen majstrovský titul, ale aj olympijskú miestenku.

„Som veľmi rada, že sa mi to podarilo. Už prvé dva pokusy naznačovali, že som v dobrej forme. Sama som si to však pokazila, musela som v treťom pokuse zaisťovať súťaž skokom pod šesť metrov. To bola hanba, ale nakopol ma štvrtý pokus, ktorý bol po technickej stránke veľmi dobrý. Takže môžem byť rada, že to padlo, padol mi veľký kameň zo srdca,“ uviedla po súťaži Jana Velďáková.

V Bystrici panovali dobré poveternostné podmienky. Skákalo sa v tieni, mierny vietor mali diaľkarky do chrbta. Velďáková v piatom pokuse dosiahla ešte výkon 654 cm, no šiesty vynechala pre mierne zdravotné problémy. „Mala som narazenú pätu, ktorá ma trošku limitovala, no nepociťovala som bolesť počas súťaže. Pri piatom pokuse som však dosadla na neodrazovú ľavačku a puklo mi v členku, takže už som nechcela riskovať. Verím, že všetko bude v poriadku, no nedokázala by som sa vyhecovať k lepšiemu výkonu v šiestom pokuse,“ dodala mladšia z dvojičiek Velďákových.

Slovensko má po majstrovstvách Slovenska v atletike 15 limitárov na OH do Ria. Kvalifikačné kritériá splnili Iveta Putalová (400 m), Lucia Hrivnák Klocová (800 m), Katarína Berešová (maratón), Dana Velďáková (trojskok), Jana Velďáková (diaľka), Martina Hrašnová (kladivo), Mária Gáliková (20 km chôdza), Mária Czaková (20 km chôdza), Jozef Repčík (800 m), Matúš Bubeník (výška), Marcel Lomnický (kladivo), Anton Kučmín (20 km chôdza), Matej Tóth (20 a 50 km chôdza), Martin Tišťan (50 km chôdza) a Dušan Majdán (50 km chôdza).

Čítajte tiež:

Bystrickí karatisti s ohromným výsledkom. Pod Urpín priniesli tituly majstrov Európy!

FOTO: Mladý Bystričan parádne zavŕšil sezónu. Triumf na galavečere bojových športov

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM