Jakub Forgács Správy

Nový prístroj v Rooseveltke stojí za pozornosť: Inovatívna technológia, ktorú máme v Bystrici ako jediní v SR!

Pacienti, čakajúci na nové obličky, majú dôvod na radosť. Vďaka novému prístroju v banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici sa počet transplantácií zvýši. Využívajú ho tu ako jediní na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku Nový prístroj v Rooseveltke stojí za pozornosť: Inovatívna technológia, ktorú máme v Bystrici ako jediní v SR!
Zdroj: Dnes24.sk

V Transplantačnom centre vo FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica od júla 2015 využívajú imunoadbsorčný prístroj, ktorý zabráni deštrukcii transplantovanej obličky v tele príjemcu jeho protilátkami. Metodiku imunoadsorbcie využíva vďaka tomuto prístroju banskobystrická nemocnica ako jediná na Slovensku.

Pomôže prekonať imunologickú bariéru krvných skupín

Imunoadsorpcia je mimotelová eliminačná metóda, pomocou ktorej je možné z plazmy transplantovaného pacienta odstrániť protilátky, ktoré sa tvoria v jeho tele ako reakcia na prítomnosť cudzieho orgánu. Ak sa imunologickú reakciu organizmu nepodarí potlačiť, hrozí, že pacient o transplantovanú obličku príde.

Na Slovensku sa doteraz využívala na tento účel metóda plazmaferézy, tá však oproti imunoadsorbcii prináša omnoho viac rizík. „Počas plazmaferézy je pacientovi odobratý veľký objem plazmy, ktorý je potrebné počas procesu eliminácie protilátok dočasne nahradiť. Zvyšuje sa tým riziko alergickej až anafylaktickej reakcie. Plazmaferéza je spojená aj s rizikom krvácania v dôsledku zníženej zrážanlivosti krvi. Spomenuté a aj mnohé ďalšie nevýhody pri imunoadsobcii odpadajú. Je pre pacienta výhodnejšia a bezpečnejšia“ hovorí vedúca banskobystrického Transplantačného centra Eva Lacková.

Na transplantáciu obličky čaká na Slovensku v súčasnosti 345 pacientov a darcovských orgánov je stále málo. Nový prístroj umožní zvýšiť počet orgánov perspektívnych na transplantáciu, napríklad pri AB0 inkompatibilných obličkách, čiže bude možné prekonať touto cestou imunologickú bariéru, ktorú tvoria krvné skupiny.

Pomohol už štyrom pacientom

Nový prístroj pomohol už štyrom našim pacientom. Dvom po transplantácii obličky, dvaja trpeli závažnými autoimunitnými reakciami. Hoci vo FNsP F. D. Roosevelta bude metodika imunoadsobcie využívaná najmä v tranplantológii, jej využitie a prínos pre pacienta je omnoho širší. Môže významne napomôcť pri liečbe viacerých autoimunitných ochorení ako napríklad systémový lupus a dalšie.

Lekári nemocnice plánujú imunoadsobciou pomôcť ročne čo najviac pacientom, závisí to aj od dohodnutia zmluvných podmienok so zdravotnými poisťovňami.

„Som rada, že sa nám podarilo získať túto inovatívnu technológiu ako prvým na Slovensku, ktorá veľmi účinne skvalitní zdravotnú starostlivosť vo viacerých odboroch poskytovaných v našej nemocnici. Najmä však opäť raz preukáže vysokú odbornú úroveň a kvalitu Transplantačného centra vo FNsP F. D. Roosevelta,“ dodala riaditeľka nemocnice Miriam Lapuníková. Prístroj má nemocnica zatiaľ zapožičaný.

Čítajte tiež:

Ich skvelá práca neostala bez povšimnutia: Títo stredoslovenskí doktori bodovali v ankete TOP lekári

Trojici odborníkov z bystrickej nemocnice sa ušlo veľkej pocty: V hlasovaní o TOP lekároch Slovenska obsadili popredné priečky

Foto: FNsP F. D. Roosevelta

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM