Správy

Novinka pre Bystričanov: Pri platení daní môžu využiť QR kód

Skenovanie QR kódov ušetrí čas pri prepisovaní platobného príkazu alebo faktúry. Zároveň zabezpečí aj to, aby pri prepisovaní čísla účtu či variabilného symbolu nedošlo k chybe.

Ilustračný obrázok k článku Novinka pre Bystričanov: Pri platení daní môžu využiť QR kód
25
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

V súčasnosti mesto pripravuje novú webovú stránku, ktorá je od októbra 2018 v testovacej verzii a obyvatelia majú možnosť pripomienkovať ju. „Po jej spustení by mala byť pre návštevníkov najmä prehľadnejšia. Mesto Banská Bystrica hľadá čo najviac možností, ako ľuďom zjednodušiť bežné činnosti a ušetriť im čas. Vyhoveli sme aj žiadosti občanov, ktorí už v týchto dňoch pri platení daní môžu využiť QR kód,“ uviedla hovorkyňa primátora Dominika Mojžišová.

„Veríme, že obyvateľov zatiaľ poteší aj takéto zlepšenie. Je to síce maličkosť, no zaneprázdneným ľuďom dokáže urýchliť vybavenie platby, a zároveň daňovník dokáže ľahšie predísť chybám,“ hovorí primátor Ján Nosko.

PAY by square je národný štandard pre platobné QR kódy prijatý slovenskými bankami združenými v Slovenskej Bankovej Asociácii v roku 2013. Skenovanie QR kódov ušetrí čas pri prepisovaní platobného príkazu alebo faktúry. Zároveň zabezpečí aj to, aby pri prepisovaní čísla účtu či variabilného symbolu nedošlo k chybe. Ak sa pri skenovaní QR kódu nepodarí načítať všetky informácie, celý kód sa stane nečitateľným. Tým sa zabráni načítaniu zlej sumy, čísla účtu a iných platobných údajov.

„Pozor by si mali dať napríklad tí platcovia, ktorí chcú poplatok uhradiť na splátky. Pomocou QR kódu sa zatiaľ načíta len plná suma. Tento údaj je však možné rýchlo prepísať,“ hovorí Viera Dudíková, vedúca oddelenia daní a poplatkov.

„Najskôr sa toto zlepšenie dotkne právnických osôb, ktorým už v týchto dňoch posielame rozhodnutie na poplatok za komunálny odpad, čo je približne 150 000 subjektov. Rozhodnutie, ktoré im príde bude obsahovať QR kód. Pre tých, ktorí majú schránku na portáli www.slovensko.sk v stave „aktívna na doručovanie“ je dôležité, aby túto schránku sledovali,“ dodala Mojžišová s tým, že tento mesiac začne mesto distribuovať aj rozhodnutia o vyrubení dane za psa.

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Bystričania sa dočkali zimy s poriadnou snehovou nádielkou
25
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM