Jakub Forgács Správy

Novinka počas osláv SNP v Bystrici: Zo zdanlivej kopy šrotu unikátny tank s príbehom

Milovníci histórie si pod Urpínom prídu na svoje! Dostanú jedinečnú príležitosť, na vlastné oči uvidieť jedinečný vojenský tank. Ten nie je zaujímavý len tým, že má vlastný životopis, ale aj spôsobom, akým došlo k jeho záchrane pred zničením.

Ilustračný obrázok k článku Novinka počas osláv SNP v Bystrici: Zo zdanlivej kopy šrotu unikátny tank s príbehom
Zdroj: TASR

Záujemcovia o históriu a návštevníci Múzea SNP v Banskej Bystrici uvidia po prvý raz počas tohtoročných augustových osláv SNP nový zaujímavý exponát múzea. Je to torzo vojnového tanku LT vz. 38, ktorý múzejníci kúpili v rozpadnutom stave od zberateľa zo severu Slovenska. Historikom sa ho podarilo zachrániť pred zničením, dokonca poznajú jeho príbeh.

„Tank sme doniesli v rozpadnutom stave, bol maximálne skorodovaný. Naši konzervátori sa ho snažia zrenovovať do podoby, do akej ide z tých častí, ktoré majú. Mnohé múzeá na svete neukazujú len kompletné zbierkové predmety, ale aj ich časti. My sa snažíme touto rekonštrukciou ukázať, čo je možné urobiť aj zo zdanlivej kopy šrotu. Vytvoríme unikátny exponát,“ uviedol generálny riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev s tým, že celý proces rekonštrukcie podrobne zachytávajú.

Podľa neho prezentácia tanku bude počas osláv SNP v Banskej Bystrici na „veľmi zaujímavej európskej úrovni“. „Ovládame celý jeho príbeh, akýsi životopis tanku aj s ľuďmi, ktorí k nemu patrili. Je naozaj unikátny svojím príbehom,“ naznačil Mičev.

Čítajte tiež:

Vyčíňanie sprejerov v areáli Múzea SNP. Čo sa udialo podľa slov mestských policajtov? FOTO

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM