Jakub Forgács Správy

Nová služba pre Bystričanov: TOHTO odpadu sa budete môcť zbaviť pohodlne a zadarmo

Zber je možné objednávať jednoducho, online, cez internetovú stránku. Ako treba postupovať?

Ilustračný obrázok k článku Nová služba pre Bystričanov: TOHTO odpadu sa budete môcť zbaviť pohodlne a zadarmo
Zdroj: Mesto Banská Bystrica

Obyvateľom Banskej Bystrice pribudne v decembri 2020 nová služba v oblasti ekologického nakladania s elektroodpadom, a to celoročný bezplatný zber veľkých a ťažkých spotrebičov najmä zo skupiny tzv. bielej techniky. Informuje o tom mesto na svojom oficiálnom webe. Práve tieto spotrebiče majú ľudia zvyčajne problém zaviezť na zberný dvor, pretože sú ťažké a do bežného osobného auta sa často ani nezmestia.

„Banskobystričania sa tak budú môcť pohodlne, ekologicky a zadarmo zbaviť napríklad chladničiek, mrazničiek, umývačiek riadu, práčok, sušičiek, sporákov, rúr ale aj varných dosiek, mobilných klimatizácií, radiátorov, ohrievačov, mikrovlniek či vysávačov. Ak nahlásia do zberu aspoň jeden väčší spotrebič, spolu s ním mu odvezú aj iné menšie spotrebiče,“ uvádza mesto.

Ako si novú službu objednať?

Zber je podľa slov mesta možné objednávať jednoducho, online, cez internetovú stránku www.zberelektroodpadu.sk. „V sekcii stránky „Objednať“ si treba vybrať mesto Banská Bystrica a zvoliť si vyhovujúci termín zberu. V online objednávke je potrebné poskytnúť údaje o type a množstve spotrebičov, ktoré potrebujete odviezť a kontaktné údaje,“ píše sa na webe.

Ako ďalej uvádza mesto, najbližší termín zberu veľkých spotrebičov priamo z adresy bydliska je v Banskej Bystrici v sobotu 12. decembra 2020 od 8.00 do 12.00 hod. Objednávku na zber treba vystaviť najneskôr dva dni pred termínom zberu, teda najneskôr vo štvrtok 10. decembra 2020.

Takto treba postupovať

V deň zberu vyložte vaše staré spotrebiče do vchodu bytovky alebo za bránu domu. „Prepravcovia vám zatelefonujú alebo zazvonia na zvonček, aby ste im otvorili. Následne spotrebiče naložia a odvezú na ekologickú recykláciu,“ uvádza mesto.

„Spotrebiče treba pred ich odovzdaním do zberu očistiť, vyliať vodu z filtra práčky alebo odmraziť mrazničku. Pri ich odovzdávaní treba dbať aj na ďalšie ochranné opatrenia, akými sú používanie rúšok či rukavíc,“ konkretizuje samospráva.

„Zber televízorov a monitorov sa týmto spôsobom zberu nezabezpečuje. Pre ich ekologickú likvidáciu odporúčame zaniesť ich na zberný dvor. Ten môžete počas celého roka využiť pre všetok elektroodpad tiež v prípade, že nechcete čakať na termín mobilného zberu elektroodpadu a viete si elektroodpad na zberný dvor dopraviť svojpomocne,“ dodáva sa na stránke s tým, že výhodným spôsobom, ako sa ekologicky zbaviť nepotrebného spotrebiča, je hneď pri kúpe nového využiť službu spätného zberu cez predajne elektrospotrebičov.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie