Marcel Páleš Správy

Niektorí o nej môžu len snívať: Takúto sumu si mesačne na účty priemerne vkladajú Bystričania!

Suma, ktorá je pre mnohých len zbožným želaním. Nová štúdia o sporení ľudí prezrádza zaujímavé čísla, a to aj z Banskej Bystrice. Pozrite si, koľko mesačne si dokážu nasporiť na bankových účtoch obyvatelia mesta pod Urpínom.

Ilustračný obrázok k článku Niektorí o nej môžu len snívať: Takúto sumu si mesačne na účty priemerne vkladajú Bystričania!
Zdroj: TASR

Každý mesiac si aspoň malú sumu zo svojho príjmu odloží 14 % Slovákov, nepravidelne si však sporí až 42 %. O niečo častejšie sporia ženy ako muži.

Najväčšiu sumu si na horšie časy odkladajú Bratislavčania. Mesačne si sporia v priemere 367 eur. Vyplýva to zo štúdie LifeStyle 2013 agentúry TNS Slovakia a štatistík ČSOB a SAV. O niečo menej ako obyvatelia bratislavského regiónu si sporia Trenčania a Trnavčania. Ich priemerný vklad je 312 eur. Nasleduje Žilina s 270 eurami za mesiac, po nej Poprad s 250 eurami, v Nitre je priemerný vklad 217 eur, v Košiciach 196 eur a obyvatelia Banskej Bystrice a okolia si mesačne na sporiaci účet odložia 192 eur.

„Pravidlo, že schopnosť šetriť závisí od sumy, ktorú vidíme na výplatnej páske, nemusí byť reálnym meradlom. Mnohokrát si ľudia s menším platom dokážu vďaka obozretnosti ušetriť viac ako tí, ktorí zarábajú väčšiu sumu a výdavky si nestrážia. Na to, aby nás nezaskočili nečakané situácie, je vhodné odkladať si každý mesiac 10 % zo svojho príjmu,“ zhodnotila hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová.

Potrebu pravidelného odkladania peňazí na horšie časy si podľa nej Slováci uvedomujú, napriek tomu však majú sedemkrát menej úspor ako priemerný občan eurozóny. Dôvodom môže byť aj fakt, že pravidlami šetrenia sa riadi len tretina slovenských domácností.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM