Ilustračný obrázok k článku Názor Bystričanov na viac slovenskej hudby v rádiách? Spoveď kapiel a moderátorov spod Urpína
Zdroj: Archív Rock Reunion

Názor Bystričanov na viac slovenskej hudby v rádiách? Spoveď kapiel a moderátorov spod Urpína

Novinka, ktorá vyvolala rozporuplné reakcie. Pýtali sme sa Bystričanov, čo si myslia o povinnosti púšťať v rádiách viac slovenskej hudby. Zisťovali sme, aké piesne by domáci chceli počuť a zaujímalo nás, ako sú na túto novinku pripravené samotné rádiá.

Jaroslav Dodok Kultúra
Jaroslav Dodok Kultúra

Názor Bystričanov na viac slovenskej hudby v rádiách? Spoveď kapiel a moderátorov spod Urpína

Novinka, ktorá vyvolala rozporuplné reakcie. Pýtali sme sa Bystričanov, čo si myslia o povinnosti púšťať v rádiách viac slovenskej hudby. Zisťovali sme, aké piesne by domáci chceli počuť a zaujímalo nás, ako sú na túto novinku pripravené samotné rádiá.

Ilustračný obrázok k článku Názor Bystričanov na viac slovenskej hudby v rádiách? Spoveď kapiel a moderátorov spod Urpína
Zdroj: Archív Rock Reunion

Kontroverznú novelu zákona prijala vláda až tento rok, i keď zámer oznámila už o niečo skôr. Povinnosť nasadiť v súkromných rádiách minimálne 20% a vo verejnoprávnych 30% slovenských interpretov, platí od 1. apríla 2016. Táto téma vyvolala rozporuplné reakcie aj u Bystričanov…

Zákon sa Bystričanom nepáči

"Mne už nad týmto všetkým zastáva rozum. Neviem, prečo by to mal niekto obmedzovať, nech si súkromné rádiá vysielajú čo chcú, majú na to právo,“ povedala nám dôchodkyňa (61) na Námestí SNP. Zahraničná hudba jej nerobí problém, rada si ju vypočuje.

"Zo slovenských kapiel by bol celkom fajn výber IMT Smile a poslucháči by sa potešili aj Polemiku,“ myslí si Lenka (33.), ktorá práve kočíkovala dieťa. Ak má však na výber, pustí si radšej anglickú tvorbu.

"Blbosť! Kvalita zahraničných interpretov je ďaleko od tej slovenskej,“ hodnotí kriticky hudobnú scénu gymnazista Dano (18). V ušiach mal slúchadlá, hudba je súčasťou jeho života.

"Mne v repertoári chýbajú napríklad staré dobré elánovky, Gladiátor, či Miro Žbirka. Darmo raz, klasika, je klasika. No určite by som rádiám nič neprikazovala. Je to hlúposť,“*** hovorí o svojom výbere Janka (55) zo Sásovej.

"V zásade mi to je jedno, či takýto zákon platí alebo nie. Ja by som v rádiu rada počula Paľa Haberu, IMT Smile a potešil by ma aj Kuli,“ pokračovala Vladimíra (43), ktorej prikyvovala aj dcéra.

Priestor pre nové kapely

Táto povinnosť z dielne ministerstva kultúry však môže dostať do popredia aj doteraz menej známe kapely či tie, ktoré rádiá ignorujú. Oslovili sme preto aj hudobníkov. "Ja si myslím, že slovenské rádiá hrajú málo domácej tvorby. To je škoda, lebo na Slovensku je veľa dobrých kapiel, ktoré majú svoje skladby, niektoré aj vlastné albumy, ale sú známe len lokálne,“ myslí si Pavel Legíň, bubeník z bystrickej kapely Phantasis.

Priestor si podľa neho zaslúžia aj nové kapely, nie len tie, ktoré sú na scéne viac než 15 rokov. „Koľko z tých slovenských, doteraz hraných, piesní počúvali ešte naši rodičia?“ pýta sa.

Zaujímal nás aj názor známej banskobystrickej kapely Rock Reunion. "Na Slovensku v tomto funguje také rodinkárstvo, že tu budú dookola hrať aj tak to isté, len viac. Ale určite je to pozitívna správa v tom zmysle, že si Slováci možno trochu viac zvyknú aj na slovenskú hudbu a časom možno dostanú priestor aj iní,“ myslí si Radovan Oravkin, gitarista Rock Reunion.

Novelu zákona nevníma ani negatívne ani pozitívne. V rádiách ich tvorbu nehrali ani doteraz, i napriek tomu, že ich pieseň Dokonalá, ktorú zložili so známym raperom Kalim, videlo na Youtube viac ako 1 milión ľudí. "Takže sa nič nezmení,“ reaguje skepticky na príležitosť získať priestor v rádiu.

Rádiá povinnosť obchádzajú

Rozhodnutie dostať viac Slovenskej hudby do vysielania sa týka predovšetkým rádií. Tie musia upraviť svoj repertoár. Preto sme oslovili moderátora Rádia Lumen: "Nevidím problém v tom, že by sa v rádiách malo hrať viac slovenskej hudby. Nepáči sa mi však spôsob, akým k tomu rádiá pristupujú. Namiesto toho, aby hľadali riešenia, hľadajú spôsoby, ako to obchádzať.“ Všimol si, že domácu tvorbu hrajú večer, keď ich počúva menej ľudí.

Celý problém je podľa Ondreja Rosíka z Lumenu oveľa zložitejší. "Dnes už môže byť dramaturgom hocikto, stačí aby rozoznal pomalú skladbu od rýchlej. Dokonca si myslím, že v mnohých rádiách dramaturga ani netreba, hudbu vyberá systém na základe šablóny. Dnes už dramaturgovia vyberajú hudbu na základe vysielanej témy len v RTVS a Rádiu Lumen. Zo slovenských rádií sa celkovo vytráca ľudskosť, telefonáty sa nahrávajú, moderátorské vstupy tiež a hudba sa riadi akýmisi telefonickými prieskumami,“ zdôrazňuje kriticky.

A ako vidí povinnosť púšťať viac našej hudby v rádiách Janka Grajciarová z RTVS? "Vždy ma poteší slovenská pesnička, aj keď možno nie som typický poslucháč, ktorý obľubuje iba hity. Páčia sa mi interpreti, ktorých rádiá hrajú menej,“ priznala.

Grajciarová si však myslí, že v súčasnosti je veľa možností, ako si pustiť hudbu, ktorá sa nám páči. Úlohu rozhlasu vníma jasne: "Rádio počúvam, pretože chcem počuť informácie.“

Čítajte tiež:

Môžeme sa tešiť, ďalší víkend je už pred nami: Lákadlá v Bystrici, ktoré vám spríjemnia voľné dni

Šľachetný nápad bystrických študentiek UMB: Zbierka kníh pre pacientov počas obľúbenej akcie!

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín