Jakub Forgács Kultúra

Navštívte súťažnú výstavu amatérskych fotografií: Odzrkadľuje kvalitu súčasnej tvorby

Súťaž amatérskych fotografií AMFO 2013 organizuje Stredoslovenské osvetové stredisko. Do 30. apríla prebieha v komornej sále SOS výstava súťažných fotografií.

Ilustračný obrázok k článku Navštívte súťažnú výstavu amatérskych fotografií: Odzrkadľuje kvalitu súčasnej tvorby
Zdroj: Dnes24.sk

AMFO je celoštátna postupová súťaž a výstava amatérskej fotografie. Hlavným zámerom súťaže a výstavy je vytvoriť podmienky pre zhodnotenie, konfrontáciu výsledkov súčasnej tvorby amatérskych fotografov na Slovensku.

Odkaz pre ďalšie generácie

Cieľom organizátorov je, verejnou prezentáciou súťažných prác na výstave, motivovať záujem širokej verejnosti o fotografie rôzneho regionálneho pôvodu, tematického, žánrového zamerania, formálneho a technického spracovania.

Vydaním katalógu sa dokumentuje a archivuje tvorba pre nasledujúce generácie. Z ocenených fotografií sa vytvoria kolekcie, ktoré budú reprezentovať Slovensko na výstavách pod patronátom FIAP.

Porota bola kritická

Do súťaže sa prihlásilo 19 fotografujúcich autorov so 74 prácami. Odborná porota pracovala v zložení Eduard Genserek, Juraj Vohnout a Miroslav Zaťko. Úroveň súťažných príspevkov ohodnotili porotcovia skôr ako priemernú, aj keď tohto roku lepšie vyznieva kategória čiernobiela fotografia.

Kriticky poznamenali, že námety sú skôr banálne, totálne nezaujímavé a kompozične nevhodne riešené. Chýba príbeh a živá fotografia. Ak sa aj objaví, je skôr záznamom, ako tvorivým procesom. Organizátori veria, že fotografujúci amatéri zužitkujú vedomosti získavané na workshopoch a pretavia ich do kvality svojej tvorby v roku 2013.

Výsledky regionálneho kola súťaže AMFO 2013 (Banská Bystrica – Brezno)

Postup do krajského kola: Alenka Sojková (Zo života Himbov 1, Portrét 1, Pávica 2), Milena Svádová (Bez názvu), Ján Murín (Energie, Medzi nebom a zemou, Za svetlom), Dominika Chrzanová (Cesta do neznáma), Martin Sojka (Strom, Krajina 1,2,3), Viktória Čabanová (Feeling 2, Psí sen), Anna Nociarová (Brazílske tanečnice 1), Kvetoslav Šakový (Slečna V, Myšlienka II), Marek Odaloš (Free), Róbert Tóth (Zátišie), Jozef Ornth (Ostrov, Zimný podvečer, Kontrasty), Peter Hladký (Jar na Španej Doline), Vlado Kollár (Schôdzka), Peter Berčík (Na lazoch, Strom), Ivan Levický (Portrét Monika), Jozef Chrzan (Emócia), Miroslav Kováč (Posledný záber), Pavel Valent (Na hrebeň 1)

Ocenení autori:

  • Martin Sojka – 1. miesto ČIERNOBIELA fotografia (Strom)
  • Viktória Čabanová – 2. miesto ČIERNOBIELA fotografia (Feeling 2)
  • Ján Murín – 3. miesto ČIERNOBIELA fotografia (Za svetlom)
  • 1.miesto FAREBNÁ fotografia – nebolo udelené
  • Milena Svádová – 2. miesto FAREBNÁ fotografia (Bez názvu)
  • Alenka Sojková – 3. miesto FAREBNÁ fotografia (Portrét 1)
  • 1. a 2. miesto ČIERNOBIELA fotografia do 21 rokov – nebolo udelené
  • Dominika Chrzanová – 3. miesto ČIERNOBIELA fotografia, do 20 rokov (Cesta do neznáma)

Text a foto: SOS

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM