Správy Samospráva

Najlepší verejní obstarávatelia? Zabodoval aj Banskobystrický samosprávny kraj

Banskobystrický kraj podľa Nadácie Zastavme korupciu vo veľkej miere využíva cenové aukcie, rozhoduje rýchlo a nemení podmienky súťaže.

Ilustračný obrázok k článku Najlepší verejní obstarávatelia? Zabodoval aj Banskobystrický samosprávny kraj
4
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Najlepším verejným obstarávateľom spomedzi veľkých miest je Prešov, z malých Bardejov. Vyplýva to z analýzy, ktorú v polovici volebného obdobia primátorov a starostov urobila Nadácia Zastavme korupciu v spolupráci s českými odborníkmi.

V rebríčku Zindex z vyšších územných celkov najlepšie uspeli Žilinský samosprávny kraj spolu s Banskobystrickým.

Hodnotili nákupy

Nadácia v spolupráci s výskumníkmi z českého think-tanku EconLab hodnotila 17-tisíc nákupov v hodnote spolu za 1,1 miliardy eur. Posudzovali najmä, či samosprávy o zákazky súťažia, či tendre nerušia, ako často sa opakujú rovnaké firmy a či pri verejnom obstarávaní neporušujú zákon.

„Samozrejme, nedá sa obsiahnuť všetko, ale Zindex dáva obstarávateľom vysvedčenie, ako sa im darí v porovnaní s ostatnými. Verejnosti a občanom zase Zindex poskytne informácie, ako ich volení zástupcovia nakladajú s verejnými zdrojmi,“ skonštatovala riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

Zabodoval aj BBSK

Banskobystrický kraj podľa nadácie vo veľkej miere využíva cenové aukcie, rozhoduje rýchlo a nemení podmienky súťaže. V porovnaní s Prešovom a Bratislavou sa síce vyhýba komplikovanejším postupom ako sú necenové súťaže či súťaže o návrh, ale funguje jednoducho a efektívne.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Brífing Banskobystrického samosprávneho kraja
4
Galéria
Zdroj: TASR/Ján Krošlák
Zdroj: TASR

Najčítanejšie