Správy Samospráva

Kraj chce odľahčiť nemocnice: Zriadil "červené" zariadenie pre pozitívnych seniorov

Kapacita „červenej DSS-ky“ je 25 miest a jej chod personálne zabezpečujú zamestnanci zariadenia Senium, ktorí prešli školením na prácu v infekčnom prostredí.

Ilustračný obrázok k článku Kraj chce odľahčiť nemocnice: Zriadil "červené" zariadenie pre pozitívnych seniorov
4
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Na odľahčenie nemocničných lôžok Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) zriadil „červenú DSS-ku“, kam sa môžu vrátiť klienti krajských zariadení sociálnych služieb stále pozitívni na ochorenie COVID-19, no už bez klinických príznakov. Informovala o tom Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie Úradu BBSK.

Desiatky miest

„Banskobystrický kraj robí systémové kroky na to, aby odľahčil nemocnice bez toho, že by zostali ohrození klienti a zamestnanci našich zariadení. Uviedli sme do prevádzky v jednom z pavilónov zariadenia sociálnych služieb Senium v Banskej Bystrici takzvaný červený domov sociálnych služieb (DSS), ktorý je určený pre prijímateľov sociálnych služieb krajských zariadení, ktorí by už mohli byť prepustení z nemocnice, pretože nevykazujú klinické príznaky ochorenia, no stále sú pozitívne testovaní na COVID-19, a teda sa nemôžu vrátiť do svojho domovského zariadenia,“ vysvetlila Denisa Nincová, riaditeľka odboru sociálnych služieb a zdravotníctva Úradu BBSK v Banskej Bystrici.

Kapacita „červenej DSS-ky“ je 25 miest a jej chod personálne zabezpečujú zamestnanci zariadenia Senium, ktorí prešli školením na prácu v infekčnom prostredí.

BBSK na tento účel materiálne vybavil pavilón, poskytol peniaze na osobné príplatky zamestnancov a zabezpečuje tiež ochranné pomôcky a dezinfekciu.

Odľahčenie nemocníc aj ochrana klientov

„Dôvodom na vznik tohto špecializovaného zariadenia je okrem odľahčenia nemocníc i zvýšenie ochrany klientov a zamestnancov. Tlak na nemocničné lôžka stále narastá a spolu s ním bude rásť aj tlak na to, aby sa stále pozitívni prijímatelia sociálnych služieb bez medicínskych príznakov vracali do zariadení,“ dodala Nincová.

Podľa nej kraj spolupracuje s Rooseveltovou nemocnicou, ktorá v prípade zhoršenia sa zdravotného stavu klientov zabezpečí lekárov.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Brífing Banskobystrického samosprávneho kraja
4
Galéria
Zdroj: TASR/Ján Krošlák
Zdroj: TASR

Najčítanejšie