Jakub Forgács Správy Samospráva

Na komunitné testovanie bude v Bystrici menej odberných miest: Čo odporúča mesto?

Mesto zároveň rozširuje možnosť dať sa otestovať aj pre všetkých živnostníkov (SZČO), ktorí sa riadne zaregistrujú a na príslušnom odbernom mieste sa preukážu živnostenským oprávnením

Ilustračný obrázok k článku Na komunitné testovanie bude v Bystrici menej odberných miest: Čo odporúča mesto?
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Mesto Banská Bystrica v spolupráci s banskobystrickým okresným úradomorganizuje najbližší víkend (16. – 17. januára 2021 od 8.00 do 18.00 hod.) dobrovoľné komunitné, resp. cielené testovanie ľudí, ktorí musia chodiť do práce a majú potvrdenie o tom, že nemôžu pracovať z domu.

Aj pre SZČO

„Mesto zároveň rozširuje možnosť dať sa otestovať aj pre všetkých živnostníkov (SZČO), ktorí sa riadne zaregistrujú na portáli a na príslušnom odbernom mieste sa preukážu živnostenským oprávnením,“ uviedla hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.

„Pripomíname, že komunitné dobrovoľné cielené testovanie je určené pre pracujúcich ľudí, ktorí majú trvalý pobyt alebo miesto výkonu práce v okrese Banská Bystrica, a zároveň majú potvrdenie od zamestnávateľa, v ktorom je uvedené, že nemôžu pracovať z domu,“ poznamenala so slovami, že mesto chce takýmto spôsobom ochrániť svojich obyvateľov a pomôcť k zlepšeniu súčasnej pandemickej situácie v banskobystrickom okrese.

„Som presvedčený, že vzhľadom na zimné počasie a obdobie lockdownu je komunitné testovanieurčené len pre pracujúcich ľudí prospešnejšie, ako testovanie všetkých obyvateľov. Malo by ísť hlavne o zodpovednosť voči kolegom, pracovnému kolektívu a svojmu okoliu. Komunitným cieleným testovaním môžeme chrániť personálny kapitál zamestnávateľov, pretožezvýšený počet nakazených zamestnancov na COVID-19 môže spôsobiť kolaps podniku,“ hovorí primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.

Odberných miest ubudlo

Mesto otvorí počas nadchádzajúceho víkendu celkovo 12 odberných miest. Z avizovaného počtu 13 sa podľa slov Marhefkovej testovanie neuskutoční z technických príčin v zdravotníckom zariadení Mammacentrum sv. Agáty.

„Všetci doposiaľ prihlásení záujemcovia na toto odberné miesto už boli o tejto skutočnosti informovaní s prosbou, aby si zvolili iné odberné miesto v rámci nášho mesta. Aj keď komunitné testovanie nie je povinné, ale dobrovoľné, doposiaľ evidujeme celkom slušný záujem. Zo 7 200 dostupných termínov je kapacita aktuálne naplnená na 50-percent.Záujem prejavili zamestnávatelia ako Slovenská pošta, Banskobystrický pivovar, Slovenská agentúra životného prostredia a pod.,“ dopĺňa primátor Nosko.

Výzva Bystričanom

Ako ďalej uviedla Marhefková, komunitné cielené testovanie na svojom štvrtkovom zasadnutí odsúhlasila aj Bezpečnostná rada okresu Banská Bystrica, ktorá prijala niekoľko odporúčaní. „Zástupcovia samosprávy a odborníci vyzývajú všetkých, ktorí majú príznaky ochorenia COVID-19, aby ostali doma a na komunitné testovanie nechodili. Zároveň žiadajú, aby sa záujemcovia na komunitné testovanie neprepravovali v skupinách, ale aby uprednostnili individuálnu dopravu. Práve registrácia na konkrétny čas prostredníctvom rezervačného formulára má prispieť k tomu, aby sa pred odbernými miestami nevytvárali dlhé rady a aby sa ľudia nezhromažďovali a navzájom sa neohrozovali,“ vysvetlila.

Je nevyhnutné naďalej dodržiavať minimálne tri základné opatrenia: rúška – odstupy – dezinfekcia rúk.

„Odporúčame záujemcom teplo sa obliecť, pretože počasie sa môže počas víkendu meniť. Mesto bude v sobotu a v nedeľu priebežne nahlasovať pozitívne testované osoby na RÚVZ Banská Bystrica. Každý otestovaný záujemca dostane písomné potvrdenie o výsledku testu v zmysle metodiky k testovaniu formou antigénových testov Ministerstva zdravotníctva SR,“ dodala Marhefková.

V priloženej fotogalérii si môžete pozrieť aj aktuálne zábery zasneženej Bystrice!

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

V OBRAZOCH: Do Bystrice prišla zima ako sa patrí
39
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie