Jakub Forgács Správy

Na bystrickom námestí sa bude štrajkovať. Prečo ľudia vyjdú do ulíc tentoraz?

Globálny klimatický štrajk sa bude konať v tisíckach miest po celom svete. Do ulíc vyjdú aj Bystričania.

Ilustračný obrázok k článku Na bystrickom námestí sa bude štrajkovať. Prečo ľudia vyjdú do ulíc tentoraz?
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

Univerzita Komenského v Bratislave, Slovenská technická univerzita v Bratislave a Slovenská akadémia vied sa pridali ku globálnemu klimatickému štrajku a všetkých študentov, pedagogických a vedeckých zamestnancov aj širokú verejnosť vyzvali k účasti na piatkovom (20. 9.) protestnom zhromaždení. Informovala o tom hovorkyňa SAV Monika Hucáková.

Klimatický štrajk organizovaný iniciatívou Fridays for Future sa uskutoční na štyroch miestach Slovenska – v Bratislave, Košiciach, Žiline a v Banskej Bystrici.

V Banskej Bystrici sa klimatický štrajk bude konať v piatok 20. septembra od 11:00 do 13:00 priamo na Námestí SNP.

Za protest sa postavilo 71 mimovládnych organizácií vrátane Greenpeace, iniciatívy My sme les, organizácie Amnesty International či Nadácie Zastavme korupciu. Podporuje ho aj Vysoká škola výtvarných umení, Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, či Stredná priemyselná škola strojnícka a elektrotechnická Levice.

Nepriamo štrajk podporila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá v stredu (11. 9.) po stretnutí s predstaviteľmi environmentálnych neziskových organizácií a iniciatív, vrátane Fridays for Future, vyhlásila, že boj proti klimatickej kríze by mal byť prioritou celej krajiny a celého ľudstva. Pripomenula tiež, že pri každom veľkom cieli je potrebné spolupracovať a iniciatívy sú symbolom spolupráce.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie