Prvý z dvoch zápasov hokejových all stars tímov medzi výberom Európskej univerzitnej hokejovej ligy (EUHL) a American Collegiate Hockey Association (ACHA) sa hral práve na banskobystrickom zimáku. Hoci mali bližšie k víťazstvu Európania, zápas sa natiahol až do samostatných nájazdov.

Ilustračný obrázok k článku Na bystrickom ľade sa stretli all stars výbery: Tímy univerzitného hokeja bojovali až do nájazdov

Výber najlepších hráčov z univerzít USA sa po roku opäť predstavil na Slovensku, dokonca v dvojzápase, ďalší súboj je na programe v stredu na ZŠ Vladimíra Dzurillu v Ružinove. Na minuloročný zápas mali niektorí hráči EUHL príjemné spomienky, keď zvíťazil 3:2 a prvýkrát pokoril univerzitného favorita spoza oceánu zastrešeného 2. divízou.

Tentoraz čelili ALL Stars tímu z dívízie tretej a po prvej tretine museli doháňať jednogólovú stratu. Američania si vytvorili viac príležitostí, najväčšie Harris v 7. a 9. min, gól však padol až po zdanlivo nevinnej strele Massu v 16. min. Výber EUHL zložený zo slovenských a českých vysokoškolských tímov mal blízko k vyrovnaniu po pokuse Buliša v 17. min, v rovnakej minúte zazvonila aj žŕdka za chrbtom brankára Pötzingera.

V druhej tretine Američania gól nepridali ani vtedy, keď sa bezprostredne pred bránku v 29. min natlačili Maltz a dvakrát Schall, na druhej strane mal blízko k vyrovnaniu Gráčik, napokon však vytúžený gól strelil zblízka v presilovke v 32. min Plešavský, keď tesne predtým sa neúspešne zastreľoval v ďalšej šanci. Hráčov EUHL gól povzbudil a Bednárik i Špankovič mohli pridať ďalší.

V úvode tretej tretiny po vydarenej kombinácii s Bednárikom skóroval v 42. min Jurenka, hra sa potom zrýchlila, aj pritvrdila a v 53. min Milligan po tvrdej strele z medzikružia doslova prestrelil Porubského v bránke a vyrovnal. V napínavom závere si Európania vynútili občasný tlak, no z prílišnej eufórie mohli naň aj doplatiť po dvoch veľkých šanciach Schalla. Nakoniec o víťazstve Američanov rozhodli až samostatné nájazdy.

Lukáš Opáth, tréner EUHL: „Mám super pocit, úrovňou ma zápas prekvapil, s výborným tempom. Naši chlapci to zvládli, napriek tomu, že mali predtým len jeden tréning. Aj po taktickej stránke všetko splnili a príkladne bojovali. Začali sme opatrne, spoznávali súpera. Zbytočne sme dostali gól na 2:2, škoda, no napriek tomu považujem remízu za spravodlivú. Po druhej tretine sme zdôrazňovali, že sa netreba báť a všetci si slová zobrali k srdcu.“

Lukáš Plešavský, autor úvodného gólu EUHL: „Pre nás hráčov to bol neskutočný zážitok a hlavne pre mňa, pretože som jeden z najstarších. Znovu som sa k hokeju po dlhšom čase vrátil a som rád, že ma vôbec vybrali. Zahral som si možno proti budúcim hviezdam v NHL, celý zápas som si užíval a navyše strelil gól, aj s kopcom šťastia, bol to skvelý pocit. Spočiatku sme išli jemne do súpera, nevedeli sme, čo od neho čakať. Potom sa hra vyrovnala, víťazstvo sme mohli strhnúť aj na svoju stranu, napokon bola tá remíza spravodlivá, aj keď mal súper veľmi veľa šancí.“

Výber EUHL – Výber ACHA 2:3 sn (0:1, 1:0, 1:1, –0:1)

• Góly: 32. Plešavský, 42. Jurenka – 16. Massa, 53. Milligan, rozh. sam. nájazd Milligan
  • Rozhodcovia: Jakubec, Krist – Farkaš, Jurčiak
  • Vylúčení: 2:6
  • Presilovky: 1:0
  • V oslabení: 0:0
  • 500 divákov
  • EUHL: Gašparovič (30. Porubský) – Volek, Okuliar, Michalčík, Prandorfy, Galko, Ketner, Macharáček, P. Jurenka – T. Jurenka, Broska, Bednárik – Indrych, Majling, Špankovič – Gráčik, Méry, Hubek – Buliš, Vaněk, Plešavský
  • ACHA: Pötzinger (21. Church, 41. Gagnon) – Oliver, Knoppel, Dollinger, Behrend, Zackucia, Milligan, Miller, Kath – Maltz, Schall, O'Brien – Monfredo, Carey, Rovito – Rosales, Harris, Massa – Delgiorno, Solomon, Silver