Jakub Forgács Kultúra

Na bystrickom amfiteátri premietnu legendárny československý film. Pred 50 rokmi získal Oscara

Najlepší cudzojazyčný film spred desiatok rokov si užijeme pod holým nebom, priamo v Bystrici. A deň, kedy sa bude premietať, s ním súvisí viac, ako by si človek mohol myslieť. Kedy uvidíme Obchod na korze?

Ilustračný obrázok k článku Na bystrickom amfiteátri premietnu legendárny československý film. Pred 50 rokmi získal Oscara

V pondelok 18. apríla ubehlo presne 50 rokov od udelenia Oscara filmu Obchod na korze za najlepší cudzojazyčný film. A málokto možno vie, že o rok nato v roku 1967 bola herečka Ida Kamińská nominovaná za Najlepšiu herečku v hlavnej úlohe. Občianske združenie za! amfiteáter preto v nedeľu 8. mája, v Deň víťazstva nad fašizmom, pripravilo o 20:30 na bystrickom amfiteátri premietanie legendárneho československé­ho filmu.

Tragikomédia Obchod na korze vznikla podľa rovnomennej novely spisovateľa Ladislava Grosmana, no v Československu išlo o prelomový film hneď v niekoľkých ohľadoch: „uviedol tému krutého prenasledovania Židov za nacizmu, poprvýkrát poukázal na aktívnu účasť Slovenského štátu na holokauste, a konečne znamenal prekonanie éry schématicky pojatých vojnových filmov s kolektívnym hrdinom“ (CSFD). Ďalšiu hlavnú úlohu stvárnil Jozef Kroner, ktorý v postave jednoduchého človeka, stolára, čelí dileme ako odporovať zlu protižidovských zákonov a ich fašistických vykonávateľov.

Premietanie je realizované v rámci mikroprojektu Angažovaná Bystrica. Uzatvorí však festival o ľudských právach, tolerancii a vzájomnom porozumení Embargo, ktorý začína v Banskej Bystrici už 3. mája. Občianske združenie za! amfiteáter sa rozhodlo zapojiť do tohto festivalu v Deň víťazstva nad fašizmom práve z dôvodu, že téma a výpoveď filmu Obchod na korze za stáva čoraz naliehavejšou, a to nielen v priestore Slovenska či strednej Európy.

Čítajte tiež:

Dom remesiel aj veľa ľudovej muziky. Program Turíčneho jarmoku láka do Ľupče

Blší trh, jazda na kolotoči aj sokoliari… Akcia, akú sme na amfíku ešte nezažili!

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie