Jakub Forgács Správy

Muž, ktorý sa pričinil o rozmach Bystrice: Podporoval vzdelanosť v meste pod Urpínom

K bohatstvu mesta Banská Bystrica nepatrí len jeho história, prírodné krásy či architektonické skvosty, ale aj významné osobnosti, ktoré sa tu narodili, žili a pôsobili. Jednou z nich bol aj niekdajší starosta Banskej Bystrice, Radvančan Andrej Hanzlík.

Ilustračný obrázok k článku Muž, ktorý sa pričinil o rozmach Bystrice: Podporoval vzdelanosť v meste pod Urpínom
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

V rokoch 1923 až 1927 sa Andrej Hanzlík pričinil o výstavbu viacerých významných budov a rozmach mesta pod Urpínom. V týchto dňoch si pripomíname 85. výročie jeho úmrtia.

Andrej Hanzlík sa na čele mesta postaral aj o založenie mestskej základiny na podporu stredoškolských a vysokoškolských študentov. Samospráva na jeho počesť v roku 2009 obnovila fond pod názvom Štipendijný fond Andreja Hanzlíka. Od tohto obdobia podporilo mesto Banská Bystrica desiatky študentov finančnými prostriedkami vo výške viac ako 15 000 eur.

„V minulosti sme niekoľkokrát finančne podporili Banskobystričanku, ktorá v rámci štúdia Čínskeho jazyka a medzikultúrnej komunikácie na Univerzite Komenského v Bratislave absolvovala študijný pobyt v zahraničí. Podarilo sa jej študovať na šanghajskej Jiao Tong University v Čínskej ľudovej republike,“ hovorí Ivana Michaliková zo Školského úradu.

Poslaním fondu je podporovať vzdelanosť v meste, mladých talentovaných študentov stredných a vysokých škôl, s dôrazom na osoby zo sociálne znevýhodneného prostredia. Žiadosť o štipendium na školský rok (semester) 2016/2017 sa predkladá v lehote najskôr dva mesiace pred jeho začiatkom, najneskôr do 15. septembra príslušného kalendárneho roka.

Čítajte tiež:

Plesovú sezónu si naplno užijeme aj v Bystrici a okolí: Kde môžete zažiť Patejdla a kde sa prezliecť za celebritu?

Hrdí sa práve takým aj vaše dieťa? Pozrite si TOP 10 mien bystrických novorodencov

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM