Jakub Forgács Správy

Koronavírus: Známy bystrický lekár otvorene: Strach, že sa nakazím, mám stále

Napriek hrozbe koronavírusu, operovať musí naďalej. Ako vníma prijaté opatrenia a na čo upozorňuje?

Ilustračný obrázok k článku Koronavírus: Známy bystrický lekár otvorene: Strach, že sa nakazím, mám stále
10
Galéria
Zdroj: archív Menhala Abou Hamdana

Menhal Abou Hamdan je známym bystrickým ortopédom traumatológom. Iba pred pár týždňami sme vám priniesli nevšedný príbeh, ako mu pomohol neznámy mladík. Teraz sme sa ho spýtali na to, ako vníma situáciu s koronavírusom a s tým súvisiacimi opatreniami.

Operácie s väčšími opatreniami

„Pre mňa ako chirurga to nie je novinkou. Keď má pacient teplotu, nesmie byť operovaný. Máme stále svoje opatrenia, aby bol minimalizovaný kontakt s pacientmi,“ uviedol pre spravodajský portál Dnes 24 Menhal Abou Hamdan.

Napriek tomu sa opatrenia sprísnili aj u neho. „Obmedzili sme príjem pacientov. Operácie robíme, ale s väčšími opatreniami. Rúška a dezinfekcie sú u nás bežne, ale teraz ich nosíme všade a podstatná je aj cestovateľská anamnéza pacienta,“ vymenoval.

Strach má stále

Ako priznal, strach, že sa nakazí, má stále. „Keď operujeme, nevieme, čo v sebe ten pacient má. Môžu to byť infekčné hepatitídy, AIDS alebo chrípka,“ povedal lekár.

Opatrenia sú podľa jeho slov vyhovujúce, netreba panikáriť. „Karanténa je vhodná, aby sme nezaťažili nemocnice ťažkými prípadmi,“ vysvetlil.

Podľa vlastných slov sa aj on sám snaží o lepšiu osobnú hygienu a obmedzenie kontaktu s ľuďmi. „Treba sa aj starať o vlastnú výživu. Základom dobrej imunity je životospráva,“ poznamenal lekár.

Zároveň však upozornil: „Musíme si zvážiť, na čo by ľudia mohli zomrieť – na hlad alebo na zápal pľúc. Musia pracovať, inak by sa zvýšila kriminalita.“

V priloženej fotogalérii nájdete si môžete pozrieť aj zábery vyľudnených ulíc Bystrice!

V OBRAZOCH: Ľudoprázdne ulice Bystrice, život utíchol aj v centre
10
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM