Klobúk dole pred odborníkmi z Rooseveltky. Transplantáciou pečene zachránili už 200 životov

Rok 2018 je okrúhlym, desiatym výročím, odkedy tento život zachraňujúci výkon môžu absolvovať pacienti doma na Slovensku. V Bystrici sa podaril už 200 krát.

Jakub Forgács

Prvý februárový deň odtransplantovali odborníci vo FNsP F.D.Roosevelta už dvestú pečeň. „Dvesto transplantácií v tomto prípade nie je len vyjadrením počtu. Skrýva v sebe okrem excelentnej odbornosti, obrovskú súdržnosť a nasadenie vyše stovky zdravotníkov, bez ktorých by takýto náročný medicínsky program nemal šancu na kontinuálne fungovanie,“ uviedla Ružena Maťašeje, hovorkyňa nemocnice.

„Rok 2018 je zároveň okrúhlym, desiatym výročím, odkedy tento život zachraňujúci výkon môžu absolvovať pacienti doma na Slovensku. Program transplantácii pečene je jedným z úspešných príbehov Slovenského zdravotníctva. Začal sa v roku 2008 vo FNsP F.D.Roosevelta a dodnes tu úspešne funguje ako v jedinej nemocnici v SR,“ pokračovala Maťašeje.

Dokonale zvládnutá logistika

„Zdravotnícke zariadenie, ktoré je schopné poskytovať takúto zdravotnú starostlivosť, musí mať absolútne dokonale zvládnutú logistiku všetkých procesov a čo je dôležitejšie, obetavý personál, v mnohých prípadoch uprednostňujúci poslanie zdravotníka pred osobným životom, aj vlastnou rodinou,“ vysvetľuje Miriam Lapuníková, generálna riaditeľka FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica.

Keď dá transplantačný koordinátor vedieť, že majú darcu, rozbieha sa kolotoč a boj o čas. V tom istom čase, na tom istom mieste sa pri záchrane ľudského života stretáva práca hepatológa, nefrológa, kardiológa, intenzivistu, chirurga, hematológa, inštrumentárok, koordinátorov, laborantov v krvnej banke, laboratórnych diagnostikov, šoférov sanitiek, pilotov helikoptér, ale aj sanitárov a upratovačiek. Každý jeden z nich vie presne čo má robiť a nikto z nich nesmie zlyhať. “Najpodceňova­nejšia nevyhnutná podmienka fungujúceho programu transplantácií je súdržnosť ľudí,” prezrádza tajomstvo úspechu programu transplantácii pečene Ľubomír Skladaný jeden z vedúcich členov tímu.

Radikálna zmena stavu

„Máloktorá liečba, dokáže tak radikálne zvrátiť zdravotný stav a umierajúceho človeka vrátiť do plnohodnotného života,“ vysvetľuje František Hampl, vedúci programu a primár hepatopankrea­tobiliárnej chirurgie.

„Transplantácia pečene je život zachraňujúci výkon a v priemere 80 až 90% pacientov prežíva minimálne 5 rokov plnohodnotného života po transplantácii. Závisí to samozrejme od primárnej diagnózy s akou je pacient indikovaný k výkonu,“ približuje Július Janek, transplantačný chirurg a primár Oddelenia cievnej chirurgie.

Transplantácie sa v chirurgii považujú za vrchol excelentnosti. „Dvestá transplantácia pečene bola náročná a preverila schopnosti aj výdrž všetkých členov transplantačného tímu Rooseveltovej nemocnice, ktorí toho času ako jediní zastrešujú tento výkon pre celé Slovensko. Chcem povedať len jedno veľké „ďakujem“ za ich excelentnú prácu. Áno, som hrdá, že pracujem pre Rooseveltovu nemocnicu, pretože u nás stále pracujú odhodlané a oduševnené tímy odborníkov,“ dodáva na záver Miriam Lapuníková.

Foto: Transplantačný tím

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame