Vlastný príbor či toaleťák? V bystrickej nemocnici dostanú pacienti základný balíček

Pacientov v Rooseveltovej nemocnici poteší novinka. Pri hospitalizácii nebudú musieť chodiť nabalení z domu. A to nie je všetko!

Jakub Forgács

Kratšie čakanie pred ambulanciami a balíček základných potrieb pre pacientov počas hospitalizácie majú byť výsledkami projektov, ktoré v decembri 2017 spoločnými silami odštartovali Fakultná nemocnica F. D. Roosevelta Banská Bystrica, Ministerstvo zdravotníctva SR a Implementačná jednotka Úradu podpredsedu vlády SR. Spoločným menovateľom oboch projektov je snaha zvýšiť spokojnosť pacientov s pobytom v nemocnici.

Rozhovory s pacientmi

Základom pre spustenie týchto pilotných projektov, bolo detailné zmapovanie medicínskych a nemedicínskych procesov. V úvode sa uskutočnili hĺbkové rozhovory s pacientmi urologickej kliniky, hematologického a traumatologického oddelenia v banskobystrickej nemocnici. Pacienti veľmi podrobne opísali svoju hospitalizáciu, pocity a skúsenosti počas pobytu v nemocnici. Na jednotlivých pracoviskách boli špecifikované rôzne komplikácie, s ktorými sa pacienti stretávajú.

„Zmapovali sme tieto procesy jednak z pohľadu zdravotného personálu, ale aj diskusiou s pacientmi, s ktorými nám pomáha Asociácia na ochranu práv pacientov. Cieľom týchto projektov je odblokovať procesy, ktorých lepší manažment môže mať vplyv na kratšie čakacie doby, ale aj potrebný intenzívnejší kontakt lekára s pacientom,“ povedala riaditeľka Implementačnej jednotky úradu podpredsedu vlády Petra Pellegriniho Miriama Letovanec.

Príbor aj toaleťák

Táto spolupráca má už prvý výsledok. Všetci pacienti, hospitalizovaní vo FNsP F. D. Roosevelta, počas roka 2018 dostanú základný balíček pacienta. Balíček obsahuje potreby ako kvalitný jednorazový príbor, hygienické vreckovky a toaletný papier. Pacienti ho dostanú pri príjme do nemocnice.

„Základný balíček má pacientovi uľahčiť pobyt počas hospitalizácie a zvýšiť jeho komfort.“ uviedla Lapuníková. Nákup balíčkov bude financovaný z podnikateľskej činnosti nemocnice. Prvé základné balíčky pacienta budú distribuované 21. februára 2018. Zakúpenie 36 000 balíčkov predstavuje predpokladaný počet hospitalizácii do konca roka 2018. Nemocnica realizuje tento projekt v spolupráci s chránenou dielňou.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame