Správy

Klenot v centre Bystrice čaká obnova. Thurzov dom zrekonštruujú za vyše štvrť milióna

Thurzov dom čaká rekonštrukcia fasády za vyše štvrť milióna eur. Postará sa o ňu Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK).

Ilustračný obrázok k článku Klenot v centre Bystrice čaká obnova. Thurzov dom zrekonštruujú za vyše štvrť milióna
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

Jednu z najvýznamnejších pamiatok na banskobystrickom Námestí SNP Thurzov dom čaká v budúcom roku rekonštrukcia historickej fasády. Postará sa o ňu Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), ktorý na tento účel vyčlenil približne 266 000 eur. Informovala o tom Marcela Glevická, vedúca oddelenia styku s verejnosťou Úradu BBSK.

„Oddelenie kultúry sa snaží o postupnú a systematickú obnovu, záchranu nášho spoločného kultúrneho dedičstva. Tým je i vzácny objekt Thurzovho domu, a tak mu zabezpečíme pozornosť, akú si zaslúži v centre mesta Banská Bystrica,“ zdôraznil vedúci oddelenia kultúry Úradu BBSK Peter Černek.

Podľa neho systematická obnova pamiatok ako aj budov v správe BBSK patrí k prioritám súčasného vedenia kraja. „Výsledkom nášho úsilia je už dnes zreštaurovaná fasáda objektu Tihányiovského kaštieľa v Radvani, ktorú sme dokončili len pred niekoľkými dňami,“ dodal.

Po uskutočnení verejného obstarávania by sa mali reštaurátorské práce na fasáde Thurzovho domu začať v lete 2019. V prípade, že sa nevyskytnú neočakávané okolnosti, by sa rovnako v budúcom roku mali ukončiť.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM