Jakub Forgács Správy Správy

Kauza cícerová nátierka: Do bystrickej spoločnosti zavítal prezident, vo firme stále rátajú škody!

Prezident navštívil výrobu spoločnosti Lunter, bývalé Alfa Bio, v Banskej Bystrici, ktorej meno bolo v uplynulých týždňoch spájané s kauzou podozrenia na otravu botulotoxínom. Návštevu tejto slovenskej rodinnej firmy inicioval sám Andrej Kiska a chcel jej ňou vyjadriť svoju plnú podporu.

Ilustračný obrázok k článku Kauza cícerová nátierka: Do bystrickej spoločnosti zavítal prezident, vo firme stále rátajú škody!
Zdroj: TASR

Prezident ochutnal i výrobky tejto firmy a ako prvú práve cícerovú nátierku, pri ktorej vzniklo podozrenie zo šírenia nákazy. Ako sa ale napokon ukázalo, daná šarža nátierok neobsahovala podozrivú látku.

Rozhovor s majiteľom firmy o dosahoch kauzy

Prezident diskutoval s majiteľom firmy Jánom Lunterom a jeho troma synmi o dosahoch kauzy na predaj ich výrobkov a vyzdvihol iniciatívu vedenia na otvorenie diskusie s kontrolnými úradmi. Spoločne sa zhodli, že táto skúsenosť je príležitosťou iniciovať odbornú a konštruktívnu diskusiu o procesoch, metódach testovania a pravidlách pre vydanie varovania. Výsledkom diskusie by malo byť také nastavenie procesov, aby ochrana zdravia zostala zachovaná a zároveň sa eliminovalo riziko podobného poškodenia reputácie iného výrobcu v budúcnosti.

„Je nesmierne dôležité vyvolať odbornú diskusiu medzi odborníkmi, ktorí rozumejú procesu, medzi orgánmi verejnej správy, ktoré sú zodpovedné za dodržiavanie tohto procesu, a presne takýmito spoločnosťami, výrobcami, predajcami, dodávateľmi, aby sa už takéto prípady v budúcnosti neopakovali,“ zdôraznil Kiska.

Stále počítajú škody

Ako povedal Ondrej Lunter, jeden zo synov, „plne rešpektujú a rozumejú povinnostiam kontrolných orgánov pri ochrane verejného zdravia“. Tento prípad však ukázal mnoho nejasností v procese a v komunikácii.

„Želali by sme si, aby tento prípad bol inšpiráciou a začiatkom verejnej diskusie o regulačnom procese v rámci potravinárskej výroby v prípade akéhokoľvek podozrenia z kontaminácie. Na to, aby bol tento proces transparentný a kredibilný, by mali byť jasne stanovené procesy, práva, povinnosti a hraničné situácie kontrolným orgánom, ako aj firmám v pozícii účastníkov konania,“ konštatoval Ondrej Lunter. Firma si návštevu prezidenta vysoko cení.

Lunterovci ešte stále počítajú škody, čo im vznikli po tom, ako prepukla daná kauza. Tá im poškodila dlhoročne budované dobré meno a zároveň spôsobila značné prepady v predaji na Slovensku i v zahraničí.

„Predaj na Slovensku klesol asi o 30 percent a v Českej republike asi o 50 percent. Momentálne bežíme na polovičný plyn,“ dodal Lunter. Na otázku, či zvažujú žalobu za poškodenie dobrého mena, reagoval, že to nie je otázka dňa.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM