Marcel Páleš Správy

Katastrofálny stav potoka v Rudlovej: Ľuďom sa na pozemky vylieva aj so splaškami!

Splašky z domov idú rovno do potoka a ten pri horšom počasí preteká ľuďom rovno cez pozemky. Taký je stav koryta Rudlovského potoka.

Ilustračný obrázok k článku Katastrofálny stav potoka v Rudlovej: Ľuďom sa na pozemky vylieva aj so splaškami!
Foto: Marcel Páleš / Zdroj: Dnes24.sk

Rudlovský potok a úprava jeho koryta je nočná mora, ktorá trápi obyvateľov tejto lokality dlhé roky. „Vážne záplavové situácie, ktoré na tomto potoku vznikajú, poškodzujú majetok obyvateľov, keďže potok im zaplavuje domy, záhrady a spôsobuje taktiež finančne náročné škody na majetku mesta,“ upozornil na nepriaznivý stav potoka mestský poslanec Martin Turčan.

Riešenie rýchlejším tempom

V piatok sme si kritické miesta obzreli. „Pred 4 rokmi bola zrealizovaná prvá časť úpravy koryta smerom od Lidla cca 60 metrov po spáde potoka, tzv. I. etapa – horná časť. Keďže sa nejedná len o samotnú úpravu koryta jeho vybetónovaním, ale aj o odkanalizovanie tejto lokality, je to akcia, na ktorej sa musí spolupodieľať mesto Banská Bystrica, ale aj Stredoslovenská vodárenská spoločnosť,“ hovorí Turčan.

Podľa Turčana s ohľadom na aktuálnu situáciu musí mesto k riešeniu pristúpiť rýchlejším tempom, a preto už na nastávajúcom zasadnutí zastupiteľstva bude žiadať primátora ako člena Dozornej rady Stredoslovenskej vodárenskej spoločnosti, nech urobí maximum pre to, aby sa projekt opäť pohol vpred a začalo sa prioritne druhou etapou. Jej ukončenie by znamenalo vyriešenie situácie v Rudlovej – dolná časť.

„Pri pohľade na dokumentáciu, ktorú má mesto k dispozícii mám ale pocit, že bude nutné jednať s obyvateľmi Rudlovej, cez ktorých záhrady preteká spomínaný potok, nakoľko jeho optimálne trasovanie by bolo najpriamejšou líniou bez zbytočných zákrut. Čím skôr sa nájde dohoda pri trasovaní, tým skôr sa môže začať s budovaním, nakoľko terajší projekt je podľa mňa len kus papiera a nezhoduje sa s realitou a nezohľadňuje skutočnosti v teréne a nástrahy, ktoré tam investora čakajú,“ uviedol Turčan.

Vykúpia dotknuté pozemky?

„Úprava koryta Rudlovského potoka je podľa schválenej projektovej dokumentácie Výstavba regulácie a rekonštrukcia odkrytej a prekrytej časti Rudlovského potoka v Banskej Bystrici riešená v štyroch etapách. Jednotlivé etapy sa realizujú podľa vyčlenených finančných prostriedkov a finančných možností samosprávy,“ tlmočila za mesto hovorkyňa Martina Kanisová.

V roku 2009 bola realizovaná časť I. etapy Rudlovského potoka v dĺžke 57,36 m. Na základe odporučenia Mestskej povodňovej komisie zo dňa 20. 1. 2010, zabezpečiť rekonštrukciu IV. a III. etapy Rudlovského potoka a pridelených finančných prostriedkov, sa začala zabezpečovať realizácia IV. etapy Rudlovského potoka – úprava Rudlovského potoka pri Priore. V roku 2012 bola zrealizovaná IV. etapa Rudlovského potoka pri Priore.

Ako sme sa ďalej od mesta dozvedeli, v súčasnosti je vydané právoplatné územné rozhodnutie na III. etapu Rudlovského potoka. Na základe zaradenia akcie do plánu realizácie bude nutné zabezpečiť výkup dotknutých pozemkov III. etapy, zabezpečiť vydanie stavebného povolenia na III. etapu, procesom verejného obstarávania vybrať zhotoviteľa, III. etapu zrealizovať, skolaudovať a odovzdať do majetku Mesta.

Komplikovaný postup

„Následne bude treba riešiť proces vydania územného rozhodnutia, výkup pozemkov, vydania stavebného povolenia na II. etapu, vybrať zhotoviteľa stavby II. etapy, zrealizovať a skolaudovať II. etapu a odovzdať do majetku Mesta. Obdobný proces bude nutné vykonať pri realizácii I. etapy Rudlovského potoka,“ uviedla Kanisová.

„Bude teda potrebné, aby obyvatelia spoločne pomohli tým, že umožnia budovanie nového koryta a vyriešime situáciu raz a navždy, čo v konečnom dôsledku bude znamenať aj zvýšenie bonity ich nehnuteľností, nakoľko už nebudú trpieť záplavami,“ dodal Turčan.

Pozrite sa na realitu Rudlovského potoka cez našu fotogalériu.

Katastrofálny stav koryta Rudlovského potoka
29
Galéria
Foto: Marcel Páleš / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM