Jakub Forgács Kultúra

Joker a Votrelec na bystrickom amfíku v unikátnom formáte? Pozor, došlo k zmene

Európsky unikát v podobe Prehliadky panoramatických filmov na amfiteátri v Bystirci zažijeme už piatykrát.

Ilustračný obrázok k článku Joker a Votrelec na bystrickom amfíku v unikátnom formáte? Pozor, došlo k zmene
8
Galéria
Foto: Martin Dubovský

V Bystrici sa uskutoční už piaty ročník Prehliadky 70mm panoramatických filmov [ppf] 2020. Tá sa bude konať v piatok a v sobotu 24. a 25. júla na amfiteátri v Banskej Bystrici. Diváci a diváčky sa tento rok môžu tešiť na tituly Joker a Votrelec, a to v kvalite jedinečného 70mm filmu.

„O.Z. za! amfiteáter sa kvôli dažďovej predpovedi počasia predsa len na poslednú chvíľu rozhodlo presunúť [ppf] 2020 z pôvodného termínu 17.-18.7.2020 na budúci víkend, a to piatok 24. a sobotu 25.7.2020,“ hovorí Juraj Havlík z O.Z. za! amfiteáter.

„Pripomínam to asi každý rok, ale veľmi rád. Banskobystrický amfiteáter s rozmermi plátna 15×32m patrí k tým najväčším v bývalom Československu. A ktovie kde inde v Európe alebo na svete by sme našli plátno podobných rozmerov pod holým nebom. V Banskej Bystrici bolo rozšírené na tieto rozmery v 70. rokoch práve kvôli panoramatickému obrazu zo 70mm filmov. Tejto technológii sa teší iba pár svetových filmov a pri nových filmoch je 70mm formát už naozaj raritou. Preto sa každý rok usilujeme pridať na tú riedku svetovú mapu 70mm festivalov aj Banskú Bystricu. Vzorom je pre nás napr. každoročný 70mm festival kamarátov v Krnove, hoci jedinečnosť nášho amfiteátra spočíva práve v tom, že je to jediné miesto, pokiaľ vieme, minimálne v Európe, kde sa premieta 70mm formát aj pod holým nebom!“ hovorí Havlík.

Už piaty ročník bystrickej Prehliadky 70mm panoramatických filmov [ppf] 2020 ponúkne v piatok 24. júla film Joker a v sobotu 25. júla film Votrelec.

Ako upresňuje premietač Ivan Školuda, ktorý sa s premietačom Michalom Jasom zaslúžili o obnovu tejto premietacej technológie na bystrickom amfiteátri: „Nie je to vôbec jednoduché každoročne ponúknuť hoci len dva či tri filmy zo 70mm filmu v našom meste. Častokrát konkrétny film letí z jednej strany sveta na druhý, a my musíme urobiť všetko preto, aby sa zdržal aj v strednej Európe, a aby sme dokázali naň získať licenčné práva. Čo sa týka samotnej technológie 70mm premietania na amfiteátri, po minuloročnom odskúšaní bude táto prehliadka jedinečná tiež tým, že film Joker bude pripravený na platter, z ktorého pôjde priamo cez celú premietaciu kabínu do samotnej premietačky. Túto technológiu sme svojpomocne prispôsobili z klasického 35mm na 70mm film, a hoci nám tvrdili, že to nepôjde, v Banskej Bystrici to funguje…“

Foto: ilustračné

Prehliadka panoramatických filmov [ppf] na amfiteátri
8
Galéria
Zdroj: Martin Dubovský
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie