Jakub Forgács Správy

Jedinečná príležitosť pre Bystričanov: Najrýchlejší získajú knihu o cennostiach mesta úplne zadarmo!

Budovy, sochy, pamätné tabule, hroby, ale aj osobnosti, udalosti, názvy ulíc i pamätné dni. V Banskej Bystrici sa nachádza mnoho pamätihodností, ktoré sú pre históriu mesta nesmierne cenné. Teraz sa o nich môžete dočítať v jedinečnej knihe. Dokonca ju môžete mať aj bez platenia!

Ilustračný obrázok k článku Jedinečná príležitosť pre Bystričanov: Najrýchlejší získajú knihu o cennostiach mesta úplne zadarmo!
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

Ak máte radi históriu nášho mesta, neprehliadnite jedinečnú príležitosť. Pre všetkých Banskobystričanov a návštevníkov vychádza, v spolupráci so Stredoslovenským múzeom, druhé vydanie publikácie Pamätihodnosti mesta Banská Bystrica 2.

Prvých 100

„Prvých sto záujemcov bude mať možnosť získať ju od pondelka, 18. apríla 2016 bezplatne v Informačnom centre na Námestí SNP 1. Pre potreby regionálnej výchovy ju samospráva venuje aj do všetkých základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta,“ uviedla hovorkyňa primátora Zdenka Sekerešová.

Zoznam pamätihodností sa rozrástol napr. o bývalý parčík kráľovnej Alžbety, lipu pri Evanjelickej fare v Radvani, starý pivovar, pamätnú tabuľu venovanú na počesť Imricha Ďuricu, slávnostný erb mesta Banská Bystrica i Thurzovsko-fuggerovskú spoločnosť. K osobnostiam pribudli, okrem iných, Ján Levoslav Bella i Viliam Paulíny.

„Môžeme byť hrdí na to, že súpis hmotných i nehmotných pamätihodností Banskej Bystrice sa postupne rozrastá. Pri pohľade na mená umelcov, pedagógov, spisovateľov, priekopníkov v oblasti vedy a priemyslu je jasné, že mesto pod Urpínom má stabilné základy v podobe intelektuálnej elity. Som presvedčený, že okrem prehľadnej sumarizácie faktografických údajov, systematicky zoradených do kategórií, je publikácia výnimočným zdrojom inšpirácie a obrazom bohatstva Banskej Bystrice,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.

Cenné pamiatky

„Od roku 2011 registrujeme viac ako sto pamätihodností. V druhom pokračovaní publikácie sa čitateľ dozvie zaujímavé informácie o zvoniciach v Kostiviarskej, Majeri, Rakytovciach i Senici. Do knihy bolo rozhodnutím Komisie pre pamätihodnosti mesta zaradené napríklad aj príslovie: „Vás je ako Sásovänov“. Sásovčania sa totiž už odjakživa radi zúčastňovali rôznych podujatí vo veľkom počte,“ objasňuje Jana Pelikánová z oddelenia kultúry MsÚ a koordinátorka projektu.

V druhom pokračovaní knihy nájde čitateľ popísané cenné pamiatky zozbierané a vyhlásené v rokoch 2012 – 2014. Ich zoznam je uverejnený na webovej stránke mesta.

Čítajte tiež:

Rodičia malých Bystričanov, zbystrite: Termíny aj ďalšie info o zápisoch do mestských materských škôl

Prekonal vážnu operáciu nádoru, teraz chce pomôcť… Vstupná hala Rooseveltky ožije farbami

Pamätihodnosti Banskej Bystrice: FOTO knihy
2
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM