Jakub Forgács Správy

Jazdí po PEŠEJ zóne priveľa áut? Mesto spúšťa MONITOROVANIE vjazdov

V najbližšom období považuje mesto za kľúčové najmä zanalyzovať celé znenie VZN a zistiť, či vôbec existuje možnosť zredukovať niektoré oprávnenia na vstup do pešej zóny

Ilustračný obrázok k článku Jazdí po PEŠEJ zóne priveľa áut? Mesto spúšťa MONITOROVANIE vjazdov
Zdroj: Mesto Banská Bystrica

Na mestskom úrade sa v stredu začala séria rokovaní týkajúcich sa banskobystrickej pešej zóny. Vedenie samosprávy spolu so zástupcami odborných útvarov, mestskej i štátnej polície diskutovalo na tému vstupov automobilov, cyklistov či kolobežiek do centra mesta. Cieľom stretnutí je na základe vykonaných kontrol priniesť komplexný prehľad o danej problematike, a zároveň podniknúť konkrétne opatrenia na zvýšenie bezpečnosti a zlepšenie pohybu peších v tejto lokalite. Informovala o tom hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.

Dva druhy oprávenení

Od roku 2014 platí v Banskej Bystrici Všeobecne záväzné nariadenie č. 8 o dopravnom režime v pešej zóne. „Mesto aktuálne eviduje 670 vydaných oprávnení na vjazd vozidla do pešej zóny, ktorými disponujú osoby spĺňajúce podmienky VZN – trvalý pobyt, vlastníctvo/pre­nájom nehnuteľnosti, sídlo firmy alebo prevádzky, pričom k príslušným nehnuteľnostiam nie je možný iný dopravný prístup, ako po zelenom páse pešej zóny (Námestie SNP, Dolná ul., Lazovná ul., Horná a Dolná Strieborná ul., časť Národnej ul. a pod.),“ uviedla hovorkyňa.

Podľa slov Marhefkovej existujú dva druhy oprávnení – tzv. parkovacie (365 ks), ktoré umožňuje prejazd po komunikáciách pešej zóny, a následné zaparkovanie vozidla v rámci nehnuteľnosti žiadateľa (parkovisko, garáž) a tzv. zastavovacie (305 ks) – držitelia tohto oprávnenia môžu vozidlom vojsť do pešej zóny za účelom „zastavenia“ pri nehnuteľnosti (nastúpenie/vys­túpenie osôb, naloženie/vyloženie nákladu a pod.)

Okrem mesta Banská Bystrica vydáva povolenie na vstup do pešej zóny aj Prezídium Policajného zboru, Krajské riaditeľstvo PZ a Okresné riaditeľstvo PZ. Ide o povolenia napr. pre ozbrojené sily, červený kríž, poštové služby a pod.

Mimo režimu VZN č. 8/2014 je do pešej zóny možný vjazd vozidiel zásobovania prevádzok, a to v čase od 4.00 hod. do 9.00 hod.

Revízia povolení

„Pešia zóna je priestor pre všetkých. Je to sídlo mnohých reštaurácií, prevádzok, obchodov, spoločností, ale aj miesto, kde bývajú rezidenti, a na ktorom sa stretávajú rodiny so svojimi blízkymi. Chceme, aby bola bezpečnou a chránenou, preto sme rozbehli sériu rokovaní so všetkými zainteresovanými, ktorí majú k tejto téme čo povedať. Hoci oprávnenia na vstup do pešej zóny automobilom nevydáva len mesto, našou ambíciou je urobiť revíziu všetkých povolení na vjazd a priniesť technické riešenie s cieľom monitorovať dodržiavanie pravidiel. Spočíva v umiestnení špeciálneho kamerového systému do Lazovnej, Národnej a Dolnej ulice. Poskytne nám obraz o tom, ktoré vozidlá a ako sa pohybujú po pešej zóne. Inštalované kamery budú snímať nielen celkovú lokalitu, ale aj všetky ŠPZ-ky. Chceme získať dáta, spárovať evidenčné čísla vozidiel a vykonať celkovú analýzu, na základe ktorej budeme môcť prijať ďalšie účinné opatrenia. Na diskusiu je aj téma kolobežkárov či cyklistov, ktorí tiež využívajú pešiu zónu,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Viac o tom, ako chce mesto riešiť neoprávnené vjazdy, sa dočítate na nasledujúcej strane.

Ďalšie aktuálne správy

Video: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM