Webnoviny - Rôzne

Hygienici zrušili zákaz piť vodu zo šumiackeho vodovodu

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) zrušil zákaz používať vodu z verejného vodovodu v obci Šumiac v okrese Brezno.

Vydal ho 27. augusta po tom, ako sa v tejto vode potvrdil výskyt živočícha strunovca vodného. Odvtedy vodári v spolupráci s obcou zabezpečovali denný dovoz cisterny pitnej vody.

O zrušení zákazu hygienici rozhodli na základe žiadosti Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti vo štvrtok, rozhodnutie bude platiť odo dňa jeho doručenia obci. Vedúca odboru hygieny životného prostredia a zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Kvetoslava Koppová uviedla, že žiadosť vodárov o zrušenie zákazu dodávania vody ako pitnej dostali v stredu. "Bola doložená sumárom všetkých opatrení, ktoré vodári urobili na zamedzenie opätovného prieniku červa strunovca vodného do verejnej vodovodnej siete. Odkalili vodojem aj potrubia, vydezinfikovali celý systém a predložili negatívne výsledky troch vzoriek vody. Zároveň konštatovali, že vedenie obce vyzvalo všetkých občanov, aby si vo vlastnom záujme prečistili domáce vodovodné rozvody a batérie,“ uviedla Koppová. Dodala, že úrad pred rozhodnutím o zrušení zákazu opätovne overil kvalitu vody.

Ako pred týždňom informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Mária Tolnayová, hoci strunovec vodný nie je ľudským parazitom a neohrozuje zdravie ľudí, vodu, v ktorej sa vyskytuje, nie je možné využívať ako pitnú, keďže tento červovitý živočích je viditeľný voľným okom. Zdravotne bezchybná pitná voda nesmie obsahovať živé organizmy ani mikroorganizmy a musí byť pre spotrebiteľa prijateľná aj zmyslami vnímateľnými vlastnosťami.

Zákaz používania vody zo šumiackeho vodovodu na pitné účely platil aj potom, ako vzorky vody z opakovanej kontroly 30. augusta už vyhovovali limitom vo všetkých stanovených ukazovateľoch. Prevádzkovateľ verejného vodovodu bol totiž povinný urobiť nápravu, zdokumentovať opatrenia na riešenie situácie a k žiadosti o zrušenie zákazu predložiť aj rozbory vzoriek vody.

SITA

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM