Hrozí vám cukrovka? V Bystrici si môžete dať zadarmo zmerať hladinu glykémie
Na cukrovku v súčasnosti celosvetovo trpí viac ako 300 miliónov ľudí. Podľa údajov Zväzu diabetikov Slovenska u nás ide bezmála o 400 000 pacientov.
Každoročne 14. novembra si ľudia vo viac ako 130 krajinách sveta pripomínajú Svetový deň diabetu (cukrovky). V Poradni zdravia v priestoroch banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) si vo štvrtok v dopoludňajších hodinách môže každý občan dať bezplatne zmerať hladinu glykémie nalačno a zistiť ďalšie rizikové faktory vzniku diabetes mellitus II. typu. Informovala o tom hovorkyňa RÚVZ Mária Tolnayová.
„Svetový deň diabetu sa na podnet Medzinárodnej federácie diabetu s podporou Svetovej zdravotníckej organizácie oslavuje od roku 1991 ako reakcia na rapídne stúpajúci výskyt cukrovky v celosvetovom meradle. Deň je oslavou pokroku v oblasti diabetu a jeho cieľom je upozorniť na zvyšujúci sa výskyt cukrovky na svete, zvýšiť informovanosť o tejto chorobe, jej diagnostike a liečbe, pretože cukrovka dnes predstavuje globálnu epidémiu so život ohrozujúcimi komplikáciami,“ konštatovala vedúca oddelenia Podpory zdravia a výchovy k zdraviu banskobystrického RÚVZ Zora Kľocová Adamčáková.
O probléme diabetu sú odborníci pripravení komunikovať so žiakmi základných škôl, ako aj so seniormi v priebehu celého týždňa a počas celého roka.
Svetový deň diabetu, 14. november, sa pripomína v deň, keď sa v roku 1891 narodil kanadský fyziológ Frederick Grant Banting, ktorý spolu s Charlesom Betom v roku 1921 vynašli inzulín. V roku 1923 dostal Banting za tento objav Nobelovu cenu.
Na cukrovku v súčasnosti celosvetovo trpí viac ako 300 miliónov ľudí. Podľa údajov Zväzu diabetikov Slovenska u nás ide bezmála o 400 000 pacientov. V roku 2030 sa očakáva, že cukrovkou bude trpieť jeden z desiatich Slovákov.
Foto: ilustračné