HLASUJTE: "Prezliekacia" kauza rozdelila spoločnosť. Má jeden rodič právo zásadne ovplyvniť školskú akciu?

Nevinná akcia známej bystrickej školy vyvolala búrlivú diskusiu. Počas špeciálneho týždňa sa mali deti prezliecť aj za opačné pohlavie, čo rozhorčilo jedného rodiča a mestského poslanca Jaroslav Kuracinu. Škola ustúpila a zmenila tému - deti sa budú prezliekať za rozprávkové bytosti.

Jakub Forgács
Ilustračný obrázok k článku HLASUJTE: "Prezliekacia" kauza rozdelila spoločnosť. Má jeden rodič právo zásadne ovplyvniť školskú akciu?
Zdroj: Dnes24.sk

Základná škola Slobodného slovenského vysielača v Banskej Bystrici patrí medzi najlepšie na Slovensku. V posledných dňoch sa však dostala do povedomia verejnosti vďaka dobrovoľnej školskej akcii zorganizovanej pri príležitosti Medzinárodného dňa detí a nespokojnému rodičovi.

Trauma a potupa?

Mestskému poslancovi Jaroslavovi Kuracinovi prekážalo, že školáci sa mohli v rámci tematického týždňa prezliecť za opačného pohlavie. Výrobca zbraní, ktorého médiá označujú za podporovateľa Kotlebovej ĽS Naše Slovensko, prišiel do školy spolu s poslancom parlamentu Jánom Morom z Kotlebovej ĽS Naše Slovensko ešte koncom minulého týždňa. Navštívil riaditeľku, aby vyjadril svoje rozhorčenie.

Následne o kauze informoval na sociálnej sieti, medzi iným aj slovami: „Za mojich čias nebola pre chlapca hroznejšia potupa, než ho donútiť ísť na verejnosť v dievčenských šatách! Syn má z toho traumu!“

Odborníci pripomínajú, že ak sa dieťa v rámci školskej akcie prezlečie za opačného pohlavie, nemá to nijaký vplyv na jeho sexuálnu orientáciu. Zároveň pripomenuli, že prezliekanie mužov za ženy a naopak býva napríklad súčasťou fašiangových osláv.

Mesto sa zastalo riaditeľky

Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko i vedenie školy sa už počas uplynulého víkendu ostro ohradili proti vyjadreniam a článkom, ktoré sa šírili na internete a sociálnych sieťach. Vyčítali im, že sú neobjektívne a nezakladajú sa na pravde. V pondelok mala kauza dohru na banskobystrickom magistráte. Na stretnutí sa okrem vedenia školy zúčastnili aj zástupcovia rodičov, mestský poslanec Kuracina a poslanci NR SR Viera Dubačová (OĽaNO) a Mora.

Vedenie mesta, ktoré je zriaďovateľom školy, sa riaditeľky Zuzany Sedláčekovej zastalo. „Tematický týždeň je zaradený medzi stabilné podujatia, ktoré škola organizuje každoročne. Podobne ako ďalšie záujmové aktivity pre deti, je realizovaný na báze dobrovoľnosti,“ argumentovala hovorkyňa primátora Zdenka Sekerešová.

Ustúpili?

Hoci s akciou nemal problém zriaďovateľ ani viacerí rodičia, škola sa napokon rozhodla pre zmenu. Na oficiálnej stránke zverejnila oznam, že štvrtok bude tematicky ladený inak – deti sa majú prezliecť za postavy/hrdinov z rozprávok, kníh, filmov.

Súhlasíte s tým, aby rozhorčenie jedného rodiča zmenilo akciu, ktorá vznikla na základe iniciatívy samotných žiakov? Vyjadrite svoj názor v hlasovaní pod článkom!

Čítajte tiež:

Prezliekacia kauza na bystrickej škole mala dohru. Na šetrení aj poslanci NR SR

Čo rozpútal facebookový príspevok bystrického poslanca? Vedenie mesta sa stretne s riaditeľkou­ školy

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame